Güne pozitif eğilimle başlayan BIST 100 endeksi gün içinde eksiye geçse de günü % 2,11’lik güçlü yükselişle 76.126 puandan kapattı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) faizleri beklentilere paralel 25 baz puan düşürürken, varlık alımı miktarını artırması piyasalar tarafından pozitif karşılandı. BoE para politikasının ilerde daha da genişlemeci olabileceğine ilişkin de mesaj verdi. Yurtdışı borsalar günü yataya yakın karışık görünümle kapatırlarken, BIST pozitif ayrışarak günü güçlü yükselişle kapattı.

Yurtdışında bugün piyasaların gözü ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinde olacak. Global büyüme endişelerinin tekrar gündeme gelmesi sonrası ABD’den gelecek güçlü istihdam ve düşük saatlik kazançlar veri setinin piyasalar tarafından en iyi senaryo olarak pozitif fiyatlandırılması beklenmektedir. Petrol fiyatlarında toparlanma devam ederken, petrol fiyatlarının borsalar üzerinde etkili olmaya devam etmesi beklenmektedir. Yurt içinde ise piyasaların gündemi, piyasalar kapandıktan sonra açıklanması beklenen Moody’s kredi notu değerlendirmesi olacak. Genel beklenti Moody’s’in pas geçerek nota ilişkin değerlendirmesini 3 ay içinde yapması yönündedir. İngiltere faiz indirimi ve yükselen petrol fiyatları sonrası Asya borsalarında pozitif eğilim var. Avrupa borsalarının da güne pozitif başlangıç yapması bekleniyor. BIST’in ise güne sınırlı pozitif açılışla başlaması ve gün içinde yükseliş eğilimini devam ettirmesi beklenmektedir.