Güne tepki yükselişiyle başlayan BIST 100 endeksi bu eğilimi güçlendirerek günü %1,88 yükselişle 75.076 puandan kapattı.

Global piyasalardaki Fed’in faiz artışın gitmeyeceği ve Japonya’dan ek teşvik tedbirleri geleceği beklentisi ile yurt içinde kur ve faiz de yaşanan gevşeme BIST’te tepki yükselişini kuvvetlendirerek devam ettirdi. Fed faiz oranlarını %0,25-50 aralığında sabit bırakırken, kararı 1’e karşı 9 oyla alındı. Fed kısa vadeli ekonomik risklerin azaldığına vurgu yaparken, bu yıl içinde faizlerin artırılabileceğini ve Eylül'de faiz artırımının masada olduğuna işaret etti. Fed istihdam piyasasının güçlendiğini söylerken, kademeli faiz artırım beklentisi korundu. Açıklamalar
kademeli faiz artırımı beklentisinin korunması ve ekonomik risklerin ortadan kalktığının açıklanması pozitif algılanırken, TL başta olmak üzere gelişmekte olan ülke kurlarında değer kazançları oluştu. Yurtiçinde bugün yapılacak YAŞ toplantısı, siyasilerden gelecek açıklamalar ve alternatif piyasaların seyri takip edilecek. Yurtdışında ise Fed’in faiz kararının yansımaları ve Japonya’nın ek tedbirleri takip edilecek. Fed kararı sonrası yurtiçinde pozitif eğilimin devamı beklenmekle birlikte petrol fiyatlarındaki düşüş global risk alma iştahını düşürebilir. Bu bağlamda Borsa İstanbul’un güne pozitif bir başlangıç yapmasını daha sonra ise bu yükselişine devam etme çabası içinde olacağını düşünüyoruz.