Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye’nin kredi notunu düşürmek için izlemeye aldığını açıklamasıyla güne satıcılı bir seyirle başlayan BIST-100 Endeksi gün içinde 76.000 seviyeleri altına sarktı. Bu seviyelerden tepki alımlarıyla toparlanarak78.000 seviyeleri üzerini test eden Endeks bu seyrini sürdürmekte zorlandı.

Özellikle günün ikinci yarsında dolar/TL kurunun tekrar 3.0 TL seviyesi üzerine yükselmesi ile beraber sert satışlarla karşılaşarak tekrar 76.000 seviyelerine geri çekilen Endeks günü %1.0 düşüşle 76.178 seviyesinden tamamladı. MB Para Politikası Kurulu dün yapmış olduğu toplantıda faiz koridorunun üst bandını beklentilere paralel 25 baz puan indirerek %8.75 seviyesine çekerken, politika faizini %7.50 ve faiz koridorunun alt bandını % 7.25'te tuttu. MB’nin faiz kararının piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı kaldı. Piyasalar bu aşamada darbe girişimi sonrası hükümet tarafından alınacak kararları takip edecek. Darbe girişiminin önlenmesinin ardından bugün önce Milli Güvenlik Kurulu toplantısı, ardından da Bakanlar Kurulu toplanacak. Toplantılarda darbe girişimi sonrası atılacak adımların netleştirilmesi bekleniyor. Bu gelişmeler öncesinde dolar/TL kurundaki yükseliş
hareketinin sürmesi ve bu sabah itibariyle 3,04 TL seviyesi üzerine yükselmesinin de etkisiyle BİST’in satıcılı seyrini sürdürmesini beklemekteyiz.