Merkez Bankaları’nın ek parasal genişleme önlemleri ve teşvik paketleri beklentilerinin risk iştahını artırması ile birlikte küresel borsalardaki pozitif hava korunurken yurt dışına paralel hareket ederek 81.500 seviyeleri üzerini test eden BİST 100 Endeksi gün içinde 81.000 seviyeleri üzerinde yatay bir seyir izlediği günü %0,2 yükselişle 81.322 seviyesinden tamamladı.

Veri akışının yoğun olacağı bugün piyasalar yurt içinde saat 10:00’da açıklanacak Mayıs ayı cari açık (beklenti: 2,8 milyar dolar, Şeker Tahmin: 2,7 milyar dolar) verilerini ve Mayıs ayı sanayi üretim verilerini takip ederken, dışarda ise ABD’den gelecek haftalık işsizlik verileri ve Haziran ayı ÜFE verileri takip edilecek. Öte yandan İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek diğer önemli bir gelişme olacak.

Yeni teşvik beklentileri ile son günlerde hızlı bir yükseliş gerçekleştiren küresel borsalarda yükseliş hız kaybederken, piyasalar teşviklerin ayrıntılarını bekliyor. Bu sabah itibariyle Asya borsaları yatay bir seyir izlerken, Avrupa borsalarının da güne hafif satıcılı bir seyirle başlaması bekleniyor. Borsa İstanbul’un güne yatay bir seyirle başlayacağını ve gün içinde yurt dışını takip ederek yön bulmaya çalışacağını düşünüyoruz.