Haftanın son işlem gününe hafif pozitif başlayan BİST-100 Endeksi önemli bir veri akışının olmadığı günde FED Başkanı Yellen’in konuşmasını bekleyerek düşük hacimli yatay bir seyir izlediği günü 78.029 seviyesinden yatay tamamladı.

FED Başkanı Yellen Cuma günü yurt içi piyasalar kapandıktan sonra yaptığı açıklamada önümüzdeki aylarda faiz artırımı uygun olabileceğini, faiz artışının kademeli ve dikkatli şekilde olmasının yerinde olacağını belirtti. Yellen’in açıklamaları piyasalar üzerinde sınırlı etki yarattı. FED Başkanı Yellen'ın faiz artırımının önümüzdeki aylarda mümkün olabileceğini kaydetmesinin ardından ABD borsaları ve Avrupa borsaları haftayı yatay bir seyirle tamamlarken, ABD borsalarının ardından yeni haftaya Asya borsaları yükselişle başladı.

Avrupa borsalarının da güne alıcılı bir seyirle başlaması bekleniyor. İçeride ve dışarıda veri akışını olmadığı günde piyasaların alternatif piyasaları takip edeceğini düşünüyoruz. ABD ve İngiltere piyasalarının kapalı olacağı haftanın ilk işlem gününde BİST’in Cuma gününe benzer dar bantta aralığında düşük hacimli yatay bir seyir izlemesini bekliyoruz.