Yeni bir kadro ve anlayış ile 2012 yılı başında ‘yeniden yapılandırma’ çalışmalarına giden SBN Sigorta, bu çalışmanın etkisini zaman kaybetmeden gördü.

Yeni bir kadro ve anlayış ile 2012 yılı başında ‘yeniden yapılandırma’  çalışmalarına giden SBN Sigorta, bu çalışmanın etkisini zaman kaybetmeden gördü. Uyguladıkları stratejilerin olumlu sonuçlarına geçen seneden itibaren ulaşmaya başladıklarını belirten SBN Sigorta Genel Müdürü Recep Duray, 2012’de zararını en çok azaltan şirket olduklarına işaret etti. 2013 yılının ilk iki çeyreğinde de kâr açıkladıklarını vurgulayan Duray, “SBN Sigorta altı ay üst üste kâr açıkladı. İlk yarıyı 1 milyon TL’nin üzerinde bir kârla kapattık ve yıl sonu kâr hedefimizi yukarıya doğru revize ettik. Birçok şirketin aksine şirketimizin mali gelirinin çok az olduğu düşünüldüğünde bu kâr rakamının öneminin daha da arttığını düşünüyoruz.  Sigortacılık teknik kârı sonucunda oluşan bu performans, ekibimizin doğru risk seçimi ve fiyatlandırma yapmasının bir sonucudur” dedi.  

Oto dışı üretime ağırlık veriyor

Gerçekleştirdikleri yeniden yapılandırma öncesinde oto ve özellikle trafik ağırlıklı çalıştıklarını belirten Duray, yıl sonunda yüzde 82 oto dışı üretim yapan bir şirket haline geldiklerini söyledi. 2013 yılında da aynı performansı sürdürdüklerini vurgulayan Duray, “İlk yarı sonuçlarına baktığımızda üretimimizin yüzde 75’ine yakın bir kısmının yine oto dışı branşlardan geldiğini görüyoruz. Doğru risk seçimi ve fiyatlama politikamız sayesinde oto branşında da yazım yılı bazında kârlı olduğumuzu hesaplıyoruz” şeklinde konuştu. SBN Sigorta’nın gücü ve dağıtım kanalı avantajını, uygun acente ve broker yapısı ile birleştirdiğini ifade eden Duray, şunları söyledi: “Doğru alanda büyüme stratejimiz çerçevesinde kendimize büyüme alanları olarak belirlediğimiz yangın, mühendislik, DASK, TARSİM ve ferdi kaza alanlarında çarpıcı büyüme rakamlarına ulaştık. 2013 yılında da bu stratejimizi sürdürerek yolumuza devam ediyoruz. Hasar servisi için 2012 yılı başından itibaren büyük yatırımlar yaptık ve tüm operasyonel süreci kendimiz yönetmeye başladık. Hasar operasyonu içeriye alarak bir yandan maliyet avantajı sağlarken öte yandan müşteri şikayet sayısını da 2011 yılı son çeyreğine göre yüzde 90 oranında azalttık.” 

Türkiye’nin her yerinde kaliteli hizmet verme amacı ile anlaşmalı servis ağlarını yeniden yapılandıklarını belirterek 700’ün üzerinde anlaşmalı servis noktasına ulaştıklarını dile getiren Duray, bu konuya özel önem verdiklerini söyledi. Büyüme stratejilerini, önceki yıllardan farklı olarak banka kanalı ile yaptıklarını aktaran Duray, banka sigortacılığını en etkin şekilde kullanmaya çalışırken, performanslarını da iş kollarına özel olarak hazırladıkları ürünler ile sürekli canlı tuttuklarını iletti. SBN Sigorta’nın banka sigortacılığı dağıtım kanalını en etkin kullanan şirketlerden biri olduğunu ve 2013 Haziran sonu bankasürans üretim paylarının yüzde 64 olarak gerçekleştiğinin bilgisini veren Recep Duray, şöyle devam etti:

“Çalışmalarımızı Şekerbank’ın odaklandığı alanlara, iş kollarına özel çözümler üreterek sürdürüyoruz. Hedefimiz şirketimizi, sağlıklı bir portföy yapısına kavuşturmaktı. Bunu gerçekleştirirken Şekerbank’ın gücünü, yoğunlaştığı alanları, müşteri portföyünü doğru kullandığımıza inanıyorum ’’ dedi.

Yeni ürün geliştirmeye özel önem verdiklerine işaret eden Duray, şöyle devam etti: “Geçen yıl yedi ayrı ürün çıkardık. Riskli hastalıklar için Türkiye’de ilk defa sunulan  ‘ikinci görüş’ hizmetini ve yine Türkiye’de bir ilk olan ‘yardımcı kadın’ ile herhangi bir kaza sonucu sigortalının araç kullanamaması durumunda taksi giderlerinin karşılanmasını da, yeni ürünleri ile hayat geçirdik.”