Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Birinci çeyrekte yüzde 1.3, 2. çeyrekte yüzde 3.2 yükselen sanayi üretim endeksi" style="color:#002233; text-decoration:none;" href="https://www.yatirimyeri.com/arsiv/sanayi-uretim-endeksi.html">sanayi üretim endeksi 3. çeyrekte yüzde 3.8 arttı" dedi.

Bakan Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, bugün açıklanan Eylül ayı Sanayi Üretim Endeksi'nin 123.8 olduğunun görüldüğüne dikkat çekerek, "Eylül'de yüzde 6.4, son 3 ayda yüzde 3.8 artış var (arındırılmamış veri). Bu aynen büyümemizi de belirleyecektir. 3. çeyrekte büyümenin zayıf olmayacağına yönelik ciddi bir işaret var elinizde. Turizm, tarım ve inşaatın da 3. çeyrek büyüme hızı üzerinde etkisi yüksek olduğu için sadece sanayi üretimine bakıp büyümemizin kaç puan geleceğini söylememiz mümkün değil. Ancak düşük olmayan bir büyüme göreceğimizi tahmin ediyorum" dedi.

Sanayi üretimindeki artışta hem ihracatın hem iç talebin olumlu etkisi olduğunu kaydeden Çağlayan, şöyle devam etti:

"Genel ihracatımızda ciddi bir kıpırdanma olmasa da altın dışı ihracatımızda, özellikle sanayi ürünleri ihracatımızda artışlar devam ediyor. Kasım ve Aralık'ta daha da canlı artışlar göreceğimizi düşünüyorum ihracat anlamında. Bu da sanayi üretimini pozitif etkileyecektir. Avrupa'daki göreceli iyileşme ile bölgeye ihracatımızda artış görüyoruz. AB'de büyüme bu yıl da çok zayıf ama ithalatlarında artış beklediğimiz gibi yıl ortasında başladı. Bundan en olumlu etkilenecek ülkelerden biri Türkiye. Dün Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi, bu anlamda talebi olumlu etkileyecektir. Ancak euronun değer kaybı da aleyhimize çalışan bir durum. Euroda düşüşün ciddi boyuta ulaşmaması durumunda dünkü faiz indiriminin gerek sanayi üretimi, gerek ihracat ve istihdam açısından Türkiye için büyümeyi destekleyici bir gelişme olduğunu ifade edebilirim. Bunun etkilerini 2014 başında görürüz."