Türkiye mutabakat sağlanmasına rağmen doğalgazda fiyat indirimine yanaşmayan Rusya için tahkim sürecini başlatırken, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız, çözümün bulunacağını söyledi.

Gazprom’un tahkimin başlamasının çözüm üretilmeyeceği anlamına gelmediğine yönelik açıklamasını hatırlatan Yıldız, tahkim olmadan da uzlaşmayla sonuçlanabileceğini bildirdi. İki ülkenin indirimde mutabık kaldığını ifade eden Yıldız, “Türkiye’ye fiyat revizyon hakkı veren bu anlaşmayı böyle bir noktaya gelmeden Rusya’nın metni imzalaması gerekiyordu. Bu noktada anlaşılacağı kanaatindeyim. Tahkim hakkı Türkiye’nin fiyat revizyon hakkından kaynaklanmakta. Her iki ülkeye yakışan tahkime gitmeden çözüm bulmasıdır. Türkiye süreleri de dikkate alarak tahkimi başlatmak durumunda kaldı. Rusya 10.25’i imzalayacaktır” dedi. İran ile doğalgazda devam eden tahkim sürecini de değerlendiren Yıldız, “İran tahkiminde tereddüt yok kazanırız. Fiyat farkı var. Tüketim çok önemli değildiye konuştu.

Türk Akımı devam

Türk Akımı konusunda fizibilitenin verildiğini aktaran Yıldız, Türkiye’nin mükellefiyetini yerine getirdiğine dikkat çekti. ‘Türk Akımında da top Rusya tarafında” tespitini yapan Yıldız, “İstedikleri fizibilite iznini verdik. Müzakereler devam ediyor. Yazışmalar Türk Akımı’nda devam ediyor” diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Yıldız, bir grup gazeteciye Kayseri’de açıklamalarda bulundu. Bağdat yönetiminin Kuzey Irak petrolünün satışı konusunda Türkiye’den 1 milyar dolarlık talebini hatırlatması üzerine Yıldız “Irakta miktar ve teslimat belli. Kaçırılan bir mal yok. Bizimde 1,5 milyar dolar alacağımız var” dedi.