Rusya ile yaşanan gelişmeler turizmcileri umutlandırdı. Cornelia’nın Genel Müdürü Ali Şahin “İnternet sitelerine Putin’in talimatları düştü. Yarım saat sonra bize rezervasyonlar gelmeye başladı” dedi.

yatirimyeri tarfından derlenen habere göre, Rusya ile yaşanan olumlu gelişmelerin ardından bu ülkeden otellere talepler gelmeye başladı. Sektör temsilcileri de charter uçuşlar ve otellerdeki istihdamı artırmaya yöneldi. Cornelia De Luxe Resort  Genel Müdürü Ali Şahin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’ye uyguladıkları yaptırımları kaldırması kararı açıklandıktan bir iki saat sonra Rusya’dan rezervasyon almaya başladıklarını söyledi. Şahin, “Bu çok olumlu bir sinyal. Alt yapı olarak bütün şirketlerin ve tur operatörlerin orada sistemlerini de hazır bir şekilde beklediklerini görebiliyoruz. Onların da eminim daha önceden aldıkları bilgiler ve haberler vardır. İnternet sitelerine Sayın Putin’in talimatları düştü. Ondan yarım saat sonra bize rezervasyonlar gelmeye başladı” ifadelerini kullandı. Şahin, İsrail’den de bu sene 1 milyon turist gelmesini beklediklerini söyledi.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ ise Rusya ile yaşanan olumlu gelişmelerin, uzun soluklu görüşmelerin sonucunda yaşandığını söyledi. 10 gün içinde uçuşların başlayacağını belirten Kızıldağ, “Ağustos ayı içinde de belli bir rutine ulaşacaktır. Çünkü bizim acente ve tur operatörlerinden öğrendiğimiz bilgi, çalışmalara başlandığı yönünde” diye konuştu.

‘TALEPLER GELİYOR’

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ise yaptığı açıklamada turizm alanında güzel gelişmelerin yaşandığını, son gelişmelerin piyasada olumlu hava yarattığını söyledi. “Gayet olumlu gelişmeler, güzel bir adım atıldı. Netice itibarıyla biz hazırız, otellerimiz, uçaklarımız hazır, hiçbir problem yok. Talepler gelmeye başladı” diyen Ulusoy, gerekli hazırlıkları yaptıklarını ifade etti.     

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da turizm sektöründe son gelişmelerin çok olumlu olduğunu belirtti. Ayık “En azından bu sene için bile bu işin bu safhaya gelmesi, bu olumlu havanın ortaya çıkması insanlar için çok önemli bir moral. Bir başlangıç olacak. Hiç umut yoktu bir anda umutlar yeşerdi. Geleceğe çok daha umutlu bakar hale gedik, önemli olan da bu. Sayılardan çok bu önemli bence, bu işin sürekliliği, devamlılığı ve geleceği... Ben öyle bakıyorum. Bütün turizm sektörü üzerinde pozitif bir hava yarattı, sadece turizm sektörü açısından değil, bu sektörle bağlantılı iş yapan herkesin morali düzeldi. Herkes umutlanmaya başladı.”

Rus turistler Türkiye sevinci yaşıyor

İkili ilişkilerin bozulmasının ardından uygun fiyatlı tatil bölgesi bulma konusunda zor günler yaşayan Rus halkı, Türkiye’ye yönelik turizm yaptırımlarının kalkmasını sevinçle karşıladı. Rusya’nın başkenti Moskova’da bir mimarlık firmasında araştırmacı olarak çalışan 30 yaşındaki Lera Çobara, “Türkiye’ye yönelik turizm engelinin kalkması çok iyi bir haber. Seyahat kısıtlamaları tam bir delilikti” dedi. Moskova’da yabancı dil eğitimi alan 21 yaşındaki Katya Smernikova da kısıtlamalar nedeniyle birçok arkadaşının bu yaz tatil planlarından vazgeçmek zorunda kaldığını anlattı. 31 yaşındaki Alina İvanova da Türkiye’nin Rus vatandaşları açısından ekonomik olması nedeniyle en çok sevilen tatil yerlerinden biri olduğunu söyledi.

Türkiye’ye tatil satışı başladı, ilk uçuşlar 7 Temmuz’da

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye’ye yönelik tur satışı ve charter uçuşları kapsayan yaptırımların kaldırılmasına yönelik kararnameyi imzalamasından ardından, Rus tur şirketleri Türkiye tatil paketi satışlarını tekrar başlattı. Aralarında Tez Tour ve Pegas Turistik gibi tur şirketlerinin bulunduğu firmalar internet üzerinden Türkiye’ye tur paketi satışlarını tekrar başlatırken, paket kapsamındaki uçak biletleri ise Türk Hava Yolları veya Rus Aeroflot şirketleri üzerinden satılıyor. Rusya’dan Türkiye’ye tarifesiz uçuşlar da yakında başlıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce (SHGM), bir süredir gerçekleştirilemeyen Rusya’dan, Türkiye’ye yönelik charter uçuşların 7 Temmuz’da başlayacağı bildirildi.