TCMB, 1 milyar dolar tutarında 1 hafta vadeli TL depoları karşılığı döviz depo ihalesi açtı.

Açılan TL depo karşılığı döviz depo ihalesinde 900 milyon dolar teklif gelirken, gerçekleşen tutar 900 milyon dolar oldu. TCMB, TL depo karşılığı döviz depo ihalesinde TL faiz oranını %11, dolar faiz oranını ise %0.75 olarak ilan etti.

TCMB yapmış olduğu açıklamalarında, Merkez Bankasının sıkı duruşu ile getiri eğrisinin yataylaştığını ve MB’nin sıkı para politikası duruşuna devam ettiğini belirtti.

Türkiye ekonomik güven endeksi ocak ayında bir önceki aya göre %3.9 oranında azalarak 85.7 olarak açıklandı. Verinin detayını incelediğimizde, hizmet sektörü, reel kesim, inşaat sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerin veriye olumsuz katkı sağladığı görülmekte.

BDDK verilerine göre Bankacılık sektörünün net kârı, 2016 yılında 37 milyar 532 milyon TL oldu. Böylece 2015 yılında 26.1 milyar olan kâr, geçen yıl yüzde 44 göstermiş oldu.

ABD

ABD’de dallas fed imalat aktivite endeksi ocak ayında beklentilerin üzerinde 22.1 olarak açıklandı.

ABD’de bekleyen konut satışları aralık ayında aylık bazda %1.6 ve yıllık bazda -%2.0 olarak gerçekleşti.

ABD’de aralık ayına yönelik açıklanan kişisel gelirler %0.3 olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı %0’dan %0.1’e revize edildi. Aynı dönemde, kişisel harcamalar %0.5 ile beklentiler çerçevesinde gerçekleşti.

Aralık ayında ABD’de çekirdek kişisel tüketim harcamaları endeksi aylık bazda %0.1 ve yıllık bazda %1.7 olarak açıklandı.

ABD Başkanı Donald Trump, finans ve enerji sektörüne yönelik federal regülasyonların azaltılmasını öngören başkanlık kararnamesini imzaladı. (bloomberght)

Avrupa

Almanya’da enflasyon ocak ayında aylık bazda -%0.8 ve yıllık bazda %1.9 olarak açıklandı.

Euro Bölgesi tüketici güveni ocak ayında -4.7 olarak gerçekleşti.