Başbakan Binali Yıldırım anayasa değişiklik teklif maddelerinde 338 oy için bir endişesi olmadığını dile getirdi.  Yıldırım Mecliste CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.

TCMB yapmış olduğu açıklamalarında, TCMB bünyesinde faaliyette bulunan bankalararası para piyasasında bankaların borç alabilme limitlerinin 11 Ocak 2017 tarihinden itibaren toplam 22 milyar Türk lirasına düşürüldüğünü, yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirildiğini, finansal sisteme yaklaşık 1.5 milyar ABD Doları ilave likidite sağlandığı da açıklamaların içerisinde yer verildi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi açıklamalarında, TCMB’nin döviz satarak piyasaya müdahale etmesinin yanlış olabileceğini, faiz artışının da ekonomiye kalıcı zarar verebileceğini belirtti. Aynı zamanda, TL kazancı olan şirketlerin kolay borçlanmaması gerektiğini ve özel sektörün döviz riskini azaltmak için tedbirler üzerinde çalışıldığının da altını çizdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi yapmış olduğu açıklamasında, kurda reel anlamda ciddi karşılığı olmayan bazı hareketleri izlediklerini ve TCMB’nin müdahalelerinin yerinde olduğunu belirtti. TCMB faiz artırımını gerekli görüyorsa bunu kendi karar mekanizması içinde alacağını ve uygulayabileceğinin altını çizerken Tüfenkçi faiz artışından yana olmadığını da vurguladı. Prensip olarak faiz artışına karşı olduğunu çünkü ticaretin ve yatırımın önündeki engellerin birinin yüksek faiz olduğunu düşündüğünü de ifade etti.

Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş açıklamalarında, dövizdeki seyrin ekonominin şartlarından, dengelerinden kaynaklanan bir sonuç olmadığını belirtirken, bu durumun bazı çevrelerin yapmış olduğu bir takım manipülasyonun sonucu olduğunu vurguladı. Dövizin normal seviyesine geleceğini umut ettiğini, eğer ekonominin şartlarından kaynaklı bir sonuç olsaydı bu durumun daha zor bir hal alacağına da ifade etti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem açıklamalarında, döviz talebinin çok sığ, spekülatif amaçlı ve yurt dışı kaynaklı olduğuna değindi. TL’yi hızlı bir şekilde değersizleştirme operasyonunun yapıldığını da vurguladı.

Hazine düzenlemiş olduğu 9 vadeli tahvil ihalesinde piyasaya toplam 2 milyar 48.4 milyon lira borçlandı.

ABD

ABD’de NFIB küçük işletme iyimserlik endeksi aralık ayında beklentilerin üzerinde 105.8 olarak açıklandı.

Kasım ayını yansıtan ABD toptan satış tokları %0.9 beklentisine karşılık %1.0 oranında açıklandı.