Anayasa değişiklik teklifinin maddelerine geçilmesinde oy verme işlemi tamamlandı. 338 kabul ve 134 red oyuyla maddelere geçilmesi kabul edildi.

Türkiye’de sanayi üretimi kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre %2.0’dan %2.7’ye artış kaydetti. Verinin detayını incelediğimizde, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında 2016 yılı kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek artışın %2.6 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleştiği görülmekte. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek artışın %5.7 ile makine ve ekipmanların kurulumu ile onarımında gerçekleştiği dikkat çekmekte.

Başbakan yardımcısı Nurettin Canikli açıklamalarında, anayasa görüşmelerinin 18-20 gün içinde tamamlanabileceğini belirtti. Döviz kurlarını kullanarak faizleri yükselmek istediklerini ve Türkiye’nin faizlerine ilişkin kampanyanın olduğuna değindi. Ayrıca, Türkiye’de dolarizasyon seviyesinin geçmişe kıyasla düşük olduğunu ve Türkiye ekonomisinin direnmeye devam edeceğini vurguladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk bankalarının 2017 yılı görünümüne yönelik açıklamalarında, Türkiye’deki güvenlik meselelerinin makroekonomik baskıları artırdığını ve bu durumun Türkiye’de bankaların kredileri için negatif olduğuna vurgu yaptı.

TCMB, %5 olarak hedeflenen 2016 enflasyonunun %8.53 gerçekleşmesi nedeniyle hükümete açık mektup göndereceğini belirtti. Banka, açık mektupta enflasyon hedefinden sapmanın nedenleri ve enflasyonun yeniden hedefe ulaşması için alınan tedbirleri açıklayacağını duyurdu.

ABD

Boston Fed Başkanı E.Rosengren, %2 enflasyon hedefine ve tam istihdam seviyesine bu yıl sonuna kadar ulaşacaklarını belirtti. Rosengren bu nedenle, kademeli ve kısmen düzenli faiz artışlarının yapılabileceğine inandığına açıklamalarında yer verdi.

Atlanta Fed Başkanı D.Lockhart, gelecekteki faiz artırımlarının kademeli bir şekilde olacağını ve Fed’in para politikası konusunda daha fazla destek rolünü üstlenmesi gerektiğini dile getirdi.  Mali politikalarda yapılacak teşvikler verimliliğin artmasına yardımcı olabilir ama bunu değerlendirmek için erken olduğuna açıklamalarında yer verdi.

Avrupa

Euro Bölgesinde işsizlik oranı kasım ayında beklentiler çerçevesinde %9.8 olarak açıklandı.

Euro Bölgesi sentix yatırımcı güveni ocak ayında beklentilerin üzerinde 18.2 olarak gerçekleşti.

İngiltere’de halifax konut fiyat endeksi aralık ayında aylık bazda %1.7 ve yıllık bazda %6.5 olarak açıklandı.

Almanya’da sanayi üretimi kasım ayında bir önceki aya göre %0.3’den %0.4’e, geçen yılın aynı dönemine göre %1.2’den %2.2’ye artış kaydetti.

Almanya Başbakanı A.Merkel, İngiltere’nin Brexit pazarlıklarında AB’nin 4 özgürlüğünü kabul etmediği takdirde AB ortak Pazar girişini sınırlama hakkında görüşebileceğini belirtti. Ayrıca Merkel, Euro Bölgesine üye ülkelerin uzlaşılan kurallara bağlı kalması gerektiğini ve herhangi bir aksi davranış durumunda risk taşıyabileceğine açıklamalarında yer verdi.