Cumhurbaşkanı ekonomi başdanışmanı Cemil Ertem yapmış olduğu açıklamasında, aralık ayı enflasyon verisinin beklenenden yüksek geldiğini ancak ocak ayı enflasyonunun makul seviyelerde olacağını ve enflasyonun 2017 yıl sonunda TCMB’nin hedefine çok yaklaşacağını düşündüğünü belirtti.

Ocak ayının sonunda kurdaki volatilitenin daha azalacağını öngördüklerini, dolardaki hızlı yükselişe rağmen Türkiye ekonomisinde bir dolarizasyon yaşanmadığını da kaydetti. Ocak ayında Fitch’in Türkiye’ye yönelik yapacağı değerlendirmede not indirme ihtimalini çok fazla görmediğini eğer böyle bir indirim olursa haksızlık olacağını da belirtti.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın İncirlik Üssü ile ilgili yapmış olduğu açıklamalarında, bölgede terör koridoru oluşturulmasına izin vermeyeceklerini belirtti. PKK’ya karşı Kandil ve civarında hava harekatının devam ettiğini ve Meclis’ten de tezkerenin geçtiğini ifade etti. Ayrıca, İncirlik’i kapatma hakkının Türkiye’nin elinde olduğunu ancak öncesinde şartların değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Egemenlik hakları çerçevesinde tasarruf hakkının Türkiye’de olduğunu da ifadelerinde yer verdi.

TCMB haftalık para ve banka istatistiklerine göre 30 Aralık ile biten haftada Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 92 milyar 51 milyon dolara ve toplam rezervler ise 106 milyar 102 milyon dolara geriledi.

ABD

ABD’de ADP özel sektör istihdam değişimi aralık ayında beklentilerin altında 153 bin kişi olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı 216 binden 215 bine revize edildi.

ABD’de 31 Aralık ile biten haftada ilk işsizlik başvuruları beklentilerin altında 235 bin kişi olarak açıklanırken, bir önceki haftanın rakamı 265 binden 263 bine revize edildi. 24 Aralık ile biten haftada devam eden işsizlik başvuruları 2 milyon 112 bin kişi ile beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, bir önceki haftanın rakamı 2 milyon 102 binden 2 milyon 96 bine aşağı yönde revize edildi.

ISM imalat dışı PMI aralık ayında 56.8 beklentiye karşılık 57.2 düzeyinde açıklandı.

ABD'de aralık ayını yansıtan hizmetler PMI verisi 53.4 olan beklentinin üzerinde 53.9 seviyesinde geldi. Bununla birlikte, bileşik PMI 54.1 seviyesinde açıklandı.

Avrupa

İngiltere’de hizmetler sektörünü yansıtan PMI rakamı aralık ayında beklentilerin üzerinde 56.2 olarak açıklandı.

Petrol

OPEC yaptığı açıklamalarda, aralık ayındaki petrol üretiminin aylık bazda 200 bin varil gerileyerek 34.2 milyon varil/gün olarak kaydedildiğini belirtti. Libya, Irak ve İran’ın daha fazla pompaladığının altı çizildi.

ABD, DOE Haftalık Ulusal petrol stokları 30 Aralık haftası 7 milyon 51 bin varil azalma, Cushing/Oklahoma stokları ise 1 milyon 74 bin varil artış kaydetti. Toplam üretim 4 bin varil yükseliş yönünde açıklandı.

Asya

Çin Merkez Bankası (PBOC), referans yuan kurunu yüzde 0.92 artırarak dolar karşısında 6.8668'e yükseltti. PBOC, dolardaki düşüşün ardından, dolar çıpasının kaldırıldığı 2005 yılından beri yuan fiksinginde görülen en güçlü artışını gerçekleştirdi.