Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamalarında, işsizlik oranının hızla tek haneye çekilmesi gerektiğini belirtti. Kamu bankaları ve TCMB’ye seslenerek faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğini de yineledi.

Türkiye reel efektif döviz kuru endeksi TÜFE bazında aralık ayında bir önceki aya göre %3.1 değer kaybederek 95.12’den 92.16’ya geriledi.

TCMB, yayınlamış olduğu aylık enflasyon değerlendirmesi raporunda, enerji grubu yıllık enflasyonundaki artışın döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak sürdüğünü, son dönemde yapılan vergi ayarlamalarının da enflasyon üzerinde yukarı yönlü etki yarattığını belirtti. Aynı zamanda, Türk Lirasındaki değer kaybının etkisiyle çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonu ve ana eğiliminin yükseldiği de raporun içeriğinde yer verildi.

ABD

ABD’de mortgage başvuruları 30 Aralık ile biten haftada %0.1 olarak açıklandı. Bir önceki haftanın rakamı %2.5 seviyesindeydi.

13-14 Aralık tarihlerinde yapılan Fed toplantısının tutanakları yayınlandı. Tutanaklara göre, güçlü Doların aşağı yönlü risk barındırdığını, komitenin çoğu üyesi önümüzdeki yıllarda kademeli faiz artırımına gidilmesinin hala uygun olabileceği görüşünü savunduklarını belirtti.

Avrupa

Almanya’da hizmetler sektörünü yansıtan PMI rakamı aralık ayında beklentilerin üzerinde 54.3 olarak açıklandı.

Euro Bölgesi hizmetler PMI aralık ayında 53.1’den 53.7’ye artış kaydetti.

İngiltere’de inşaat PMI aralık ayında 52.8’den 54.2’ye yükseldi. İngiltere’de mortgage başvuruları kasım ayında 67.5 bin adet olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı 67.5 binden 67.4 bine revize edildi.

Euro Bölgesi çekirdek enflasyon aralık ayında bir önceki yıla göre %0.8’den %0.9’a yükselirken, aynı dönemde TÜFE tahmini yıllık bazda beklentilerin üzerinde %1.1 olarak açıklandı.

Asya

Japonya'da aralık ayına ait hizmetler PMI verisi 52.3 düzeyinde gelerek bir önceki ayın üzerinde gerçekleşti.

Çin'de aralık ayın ait hizmetler PMI verisi 53.4 düzeyinde gerçekleşti. Bir önceki aya ait veri ise 53.1 düzeyindeydi.