Olağanüstü Hal'in 3 ay daha uzatılmasına ilişkin tezkere, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Türkiye’nin 2016 yılı enflasyonu %8.53 oldu. Aylık bazda artış ise 1.64% olarak gerçekleşti. Aylık bazda en yüksek artışı ‘gıda ve alkolsüz içecekler’ grubu yaşarken, onu %15 artış ile ‘konut ve ulaştırma’ grubu takip ediyor.  Yıllık bazda ise en yüksek artış %31.6 ile ‘alkollü içecekler ve tütün’ grubunda yaşanırken, bu kalemdeki artış sepet içerisinde yüksek oranda ayrıştığı görülüyor.

Türkiye enflasyon verilerinin ardından Cumhurbaşkanı başdanışmanı Bülent Gedikli yapmış olduğu açıklamalarında, enflasyon rakamlarındaki yükseliş nedeniyle 24 Ocak tarihinde yapılacak olan TCMB PPK toplantısından faiz artışı beklentisinin yanlış olduğunu ve bu süreçte faiz artışının ekonominin belini kırabileceğinin altını çizdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi açıklamalarında, 2017 yılında Türk Lirasının yeniden değerlendirilmesiyle ilgili önemli adımların olacağını belirtti. Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından açıklamalarda bulunan Zeybekçi, gıda fiyatlarında dalgalanmanın çok fazla olduğunu ve gıdanın sepetteki ağırlığının değerlendirilmesi gerektiğini de açıklamalarında yer verdi.

Türkiye ihracatçılar meclisi (TİM) verilerine göre Türkiye’nin aralık ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %9.3 artışla 12 milyar 817 milyon dolar ve 2016 yılı ihracatı ise bir önceki yıla göre %0.8 azalarak 142 milyar 610 milyon dolar olarak gerçekleşti. TİM başkanı Mehmet Büyükekşi açıklamalarında, 2017 yılını atılım yılı ilan ettiklerini ve yıl sonunda ihracatın 155 milyar dolara yükseleceğini öngördüklerini belirtti.

Hazine düzenlemiş olduğu iki ihalesinde, piyasaya toplamda 4 milyar 877,9 milyon lira borçlandı. İlk ihale, 5 yıl vadeli 6 ayda 1 ödemeli %11.56 bileşik faizle nominal teklif 1 milyar 145,1 milyon lira olurken, ikinci ihale 9 yıl vadeli 6 ayda 1 ödemeli %11.67 bileşik faizle nominal teklif 1 milyar 861,4 milyon lira olarak gerçekleşti.

Meclis Genel Kurulu’nda anayasa değişikliğine yönelik görüşmeler pazartesi günü başlayacak.

ABD

ABD’de aralık ayında imalat PMI verisi 54.3 düzeyinde gelerek bir önceki ayın 0.1 puan üzerinde gerçekleşti.

ABD’de ISM imalat PMI verisi aralık ayında 54.7 düzeyinde gerçekleşti.

Kasım ayı inşaat harcamaları %0.9 oranında bir artış kaydetti. Bir önceki aya ait veri ise %0.5’ten %0.6’ya revize edildi.

Avrupa

Almanya’da enflasyon aralık ayında bir önceki aya göre %0.0’dan %1.0’a, geçen yılın aynı dönemine göre %0.7’den %1.7’ye artış kaydetti.

Almanya’da işsizlik oranı aralık ayında beklentiler çerçevesinde %0.6 olarak açıklandı.

İngiltere’de imalat sektörünü yansıtan PMI rakamı aralık ayında beklentilerin üzerinde 56.1 olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı 53.4’den 53.6’ya revize edildi.

Kanada

Kanada aralık ayı imalat PMI verisi 51.8 düzeyinde gerçekleşti.