Türkiye’de ekonomik güven endeksi aralık ayında bir önceki aya göre %18.5 oranında azalarak 86.55 puandan 70.52 puana geriledi.

Verinin detayını incelediğimizde, tüketici, reel kesim ve hizmet sektörü güven endekslerindeki düşüşlerin veriye negatif katkısı olduğu görülmekte.

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Mehmet Müezzinoğlu yapmış olduğu açıklamalarında, Türkiye’de 2017 yılı asgari ücretin %8 oranında artışla 1.404 TL olarak belirlendiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Cemil Ertem açıklamalarında, Türkiye’ye sermaye girişlerinin 2017 yılında hızlanacağının altını çizdi. 2017 yılında, ABD’nin Doların daha fazla değerlenmesine izin vermeyeceğini vurguladı.

TCMB haftalık para ve banka istatistiklerine göre 23 Aralık ile biten haftada Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 95 milyar 734 milyon dolar olarak açıklanırken, toplam rezervlerde 110 milyar 124 milyon dolar olarak gerçekleşti.

ABD

ABD yönetimi, "başkanlık seçimlerine siber saldırı iddiaları" kapsamında, Washington ve San Francisco'da görevli 35 Rus diplomatın 72 saat içinde ülkeyi terk etmesini istedi.

ABD’de toptan satış stokları kasım ayında bir önceki aya göre -%0.4’den %0.9’a yükseldi.

ABD’de ilk işsizlik başvuruları 24 Aralık ile biten haftada beklentiler çerçevesinde 265 bin kişi olarak açıklanırken, devam eden işsizlik başvuruları 17 Aralık ile biten haftada 2.10 milyon kişi olarak gerçekleşti.

Avrupa

İngiltere’de ulusal konut fiyat endeksi aralık ayında aylık bazda %0.8 ve yıllık bazda %4.5 olarak açıklandı.

Japonya

Japonya Merkez Bankası Kuroda açıklamalarında, global ekonomi için umutların canlanması, Japon hisse senedi fiyatlarının artması ve aşırı değerli yenin tersine dönmesi, Japonya ekonomisinin 2017 yıl boyunca istikrarlı toparlanmasına devam etmesini sağlayacağını açıklamalarında yer verdi.