Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamalarında, 2016 yılının çok zor bir yıl olduğunu ancak Türkiye’nin büyük bir direnç gösterdiğini belirtti.

Reel sektöre yönelik açıkladıkları tedbirlerin, 2017 yılının ilk çeyreğinde olmasa bile, ikinci çeyreğinde kendini güçlü bir şekilde hissettireceğinin altını çizdi. Aynı zamanda, 2017 ilk çeyrekte anayasa değişikliğinin bir miktar gündem maddesi oluşturacağını ancak bu konuların ardından Türkiye ekonomisinin ciddi bir toparlanmaya girebileceğini vurguladı.

TCMB, 20 Aralık tarihinde yapmış olduğu para politikası kurulu toplantısının tutanaklarını yayınladı. Tutanaklarda, aralık ayında enflasyonda tütün ürünlerine yapılan fiyat artışlarının da etkisiyle belirgin bir yükseliş beklenildiği belirtildi. Genel olarak ise enflasyonda yukarı risklerin olduğunu ancak talep koşullarının zayıflığı nedeni ile yükselişin sınırlı kalması Merkez Bankasının ana beklentisini oluştururken çekirdek enflasyonda ise yatay seyrin korunmasını bekledikleri vurgulandı. Büyüme tarafında ise ekonomik durumun açıklanan verilerin ima ettiği ölçüde zayıf olmadığını buna karşın son çeyrekteki ılımlı toparlanmanın genele yayılmadığı belirtilirken, büyüme konusundaki risklere dikkat çekildi. Politika faizi ile ilgili kısımda ise sadeleştirmenin uygun bir süre içerisinde tamamlanması görüşünün korunduğu görülmekte.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu başkanı Mehmet Ali Akben açıklamalarında, 2017 Ocak ayında Fitch tarafından Türkiye’nin kredi notu ve görünümü raporunun değerlendirmesini beklediklerini ve Fitch Türkiye’nin kredi notunu düşürse bile Türk bankasının sermaye yeterliliğinin %12’nin altına düşmeyeceğinin altını çizdi. Aynı zamanda, kredi büyümesinin 2016 yılını %15’e yakın kapatacaklarını ve 2017 yılında bu oranın daha üzerine çıkacaklarını da beklediklerini vurguladı. Ayrıca, önümüzdeki 6 ayda dünya ve Türkiye’de bazı belirsizliklerin ortadan kalkacağına inandıklarını ve belirsizliklerin ortadan kalkması sonrasında bankacılık sektörünün daha hareketli bir hale geleceğini de ifadelerinde yer verdi.

TÜİK tarafından Türkiye’nin mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış çeyreklik büyüme verileri açıklandı. Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2016 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %0,2 azalırken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,7 azaldı.

ABD

ABD aralık ayına ait tüketici güven endeksi 113.7'ye yükselerek beklentileri aştı. Piyasa beklentisi 108.5 seviyesinde bulunuyordu.

Aralık ayı Richmond Fed imalat endeksi 5 seviyesinde olan beklentinin üzerinde, 8 seviyesinde açıklandı.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası'na (AMB) göre İtalyan bankası Banca Monte dei Paschi SpA'nın bilançosunu desteklemek için 8.8 milyar euro (9.2 milyar dolar) sermayeye ihtiyacının bulunduğunu açıkladı.

Japonya

Japonya merkez bankası başkanı Kuroda yapmış olduğu açıklamasında, 2017 yılının Japon ekonomisinin deflasyonun üstesinden gelmek konusunda büyük bir adım atacağı yıl olacağına inandıklarını belirtti. Global ekonomi ve Japon ekonomisinin iyileştikçe Japonya’nın bir daha asla deflasyona geri dönmemesinin sağlanması için %2 enflasyon hedefine ulaşılması gerektiğini de vurguladı.

Japonya'da kasım ayında sanayi üretimi verisi aylık bazda %1.5 oranında bir artış kaydetti. Bir önceki aya ait veri ise %0.0 seviyesindeydi. Yıllık bazda sanayi üretimi verisi ise %4.5 oranında gelerek yılın en yüksek ikinci sanayi üretimi verisi oldu.