Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu bankaları dahil faizlerin düşürülmesi gerekliliğini yineledi.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, "2016 sonu itibarıyla ihracatımız en kötü ihtimalle 2015 seviyesinde olacak" dedi.

Ekonomi Bakanlığı, ekim ayına yönelik uluslararası doğrudan yatırım verileri bültenini yayınladı. Bültende, Türkiye’ye uluslararası net doğrudan yatırım girişinin, 2016 yılının ocak-ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre %44.3 azalarak 8 milyar 62 milyon dolar olarak gerçekleştiği belirtildi. Ekim ayında, 889 milyon dolarlık uluslararası net doğrudan yatırım girişi gerçekleştiği bültenin içeriğinde yer almakta.

TCMB tarafından, aralık ayına yönelik finansal hizmetler anketi ve finansal hizmetler güven endeksi açıklandı. Veri, aralık ayında bir önceki aya göre %0.6 azalarak 157,8 seviyesine geriledi. Endeks, kasım ayında 158,4 seviyesinde açıklanmıştı. Verinin detayı incelendiğinde, son üç aydaki hizmetlere olan talepte artış, son üç aydaki iş durumu ve gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin veriye negatif katkı sağladığı görülmekte.

ABD

Yeni konut satışlarının kasım ayında 592K seviyesine yükseldiği ABD’de geçtiğimiz haftanın son işlem gününde açıklanan Michigan tüketici güven endeksi de aralık ayında 98.0’den 98.2’ye yükseldi.

Avrupa

Almanya GFK tüketici güven endeksi ocak ayında beklentiler çerçevesinde 9.9 puan olarak açıklandı.

İngiltere ekonomisi üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 0,1 puan artışla %0.6 olarak açıklandı. Ülke ekonomisi, geçen yılın aynı dönemine göre %2.3’den %2.2’ye geriledi.

Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank'tan yapılan açıklamada, 2005-2007 arasında gerçekleştirdiği usulsüz faaliyetler nedeniyle 7,2 milyar dolar ödeneceği duyuruldu.

Japonya

Japonya ekonomisinin 2017 yılında deflasyonu aşmak için büyük bir adım atacağına güvendiğini belirtti. Aynı zamanda Kuroda, gelecekte parasal gevşeme için bir miktar alan bırakarak % 2 enflasyon hedefine ulaşabileceklerini vurguladı