Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yapmış olduğu açıklamasında, hala döviz kuruna müdahale edilmemesi gerektiğini savunurken, piyasanın kendi dengesini bulacağını da vurguladı.

Aynı zamanda, milli para ile dış ticaretin %11 seviyesine geldiğinde cari açığın problem olmaktan çıkacağını ifadelerinde yer verdi. Türkiye'nin, ihracatının %48,5'ini, ithalatının da %40'ını AB ile yapıldığını ve ülkenin AB'deki para politikalarından daha çok etkileneceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Cemil Ertem açıklamalarında, Türkiye ekonomisinin temel sorunlarından birinin ekonomik durgunluk olduğunu ve Merkez Bankası’nın faiz kararının yerinde olduğunu belirtti. Terör olaylarının günlük kur hareketlerine yansımasının kalıcı olmayacağını, Ocak ayının sonuna doğru bir stabilizasyon olabileceğini ifade etti.

TCMB haftalık para ve banka istatistiklerine göre, 16 Aralık ile biten haftada Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 38 milyon dolar azalarak 97 milyar 316 milyon dolara inerken, toplam rezervler bir önceki haftaya göre azalarak 111 milyar 706 milyon dolar düzeyinde açıklandı.

ABD

Ticaret Bakanlığının yayınladığı rapora göre, ABD ekonomisi 3.çeyrekte 3.3% beklentiye karşılık 3.5% büyüme kaydetti. Verinin detayını incelediğimizde, veriye olumlu katkı sağlayan kalemler, hane halkı dayanıklı tüketim malı harcamaları; motorlu taşıt ve yan sanayi harcamaları, konut sektörü harcamaları, kamu harcamaları, mal ve hizmet ihracatındaki artışlar olduğu dikkat çekmekte. Negatif katkı yapanlarda, hane halkı dayanıklı olmayan tüketim harcamaları ve özel sektör yatırımlarıyla ekipman yatırımları olarak görülmekte.

Üçüncü çeyrekte, ABD’de kişisel tüketim %2.8’lik beklentinin üzerinde %3.0 olarak açıklanırken, çekirdek kişisel tüketim harcamaları %1.7 ile bir önceki döneme göre değişim göstermedi.

ABD’de kasım ayında çekirdek kişisel tüketim harcamaları endeksi bir önceki aya göre %0.1’den %0’a, geçen yıla göre %1.7’den %1.6’a geriledi. Aynı dönemde, kişisel gelirler %0 ve kişisel harcamalar %0.2 olarak açıklandı.

ABD’de FHFA konut fiyat endeksi ekim ayında beklentilerin altında %0.4 olarak gerçekleşti.

ABD’de 17 Aralık ile biten haftada ilk işsizlik başvuruları beklentilerin üzerinde 275 bin kişi olarak açıklanırken, 10 Aralık ile biten haftada devam eden işsizlik başvuruları 2 milyon 36 bin kişi olarak açıklandı.

Kasım ayında, ABD dayanıklı tüketim malları siparişleri -%4.6 ve aynı dönemde çekirdek dayanıklı tüketim malları siparişleri %0.5 olarak gerçekleşti.

ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi kasım ayında -0.7 olarak açıklandı.

Avrupa

Basında yer alan haber kaynaklarına göre, İtalyan hükümeti Monte dei Paschi di Siena'yı kurtaracağını ancak bu kurtarma operasyonunun tamamlanmasının 2-3 ay süreceğini belirtti. Habere göre İtalyan hükümeti henüz kurtarma planının detaylarını belirlemedi ancak kurtarma maliyetinin 5 milyar Euro civarında olacağı belirtilmekte.

Avrupa Merkez Bankası yayınladığı aylık ekonomi bülteni raporunda, Euro Bölgesinde manşet enflasyon oranlarının yıl başında %1’in üzerine çıkabileceğini belirtti.

Petrol

Irak petrol bakanı açıklamalarında, ham petrol fiyatlarının, OPEC’in üretimini azaltmasından sonra 50-60$/varil aralığında olacağını ve Viyana’da açıklanan üretim oranlarına taahhüt verdiklerini belirtti.