TCMB yılın son toplantısında faizlerde bir değişikliğe gitmedi.

Banka 1 Haftalık Vadeli Repo Faiz Oranını %8.00 seviyesinde sabit bıraktı. Gecelik faiz oranlarını ise %8.50, borçlanma faiz oranını ise %7.25 sabit bırakarak bir değişiklik yapmadı. Açıklanan karar metninde ise,  son çeyrekte ılımlı bir toparlanmanın olduğunu ve enflasyona yönelik risklerin bulunduğuna değinilmiş. Diğer yandan Bankanın global piyasalardaki gelişmeleri izlediğini ve para politikası kararlarının enflasyon görünüme bağlı olacağına açıklamalarda yer verilmiş.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notu ve görünümünün gelecek yıl 27 Ocak ve 21 Temmuz'da gözden geçirilebileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, Merkez Bankası’nın faiz oranlarında değişikliğe gitmemesinin ardından yapmış olduğu değerlendirmede, ‘Bankanın gerektiği zaman gereken adımları atabileceğini gösterdiğini’ belirtti. Gedikli’nin sosyal medya hesapları üzerinden yapmış olduğu açıklamada, kurlarda yaşanan yükselişlerinin dikkate alınmamasını, dalgalı kurda denge kendiliğinden bulunacağına vurgu yaptı.

Avrupa

İngiltere Başbakanlık sözcüsü yapmış olduğu açıklamalarda; İskoçya’da ikinci bir bağımsızlık referandumunun olmadığını ve İskoçya’nın vereceği Brexit önerilerini özenle değerlendireceklerini belirtti.

Almanya Maliye Bakanı W.Schaeuble, Yunanistan’ın emeklilere Noel ikramiyesi ödeme planlarına yönelik değerlendirmesinde, üye ülkelerin kurallara sıkı şekilde bağlı kalmamaları halinde Euro Bölgesi’nin dağılabileceği uyarısında bulundu.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı T.May, Brexit görüşmelerinin en az 18 ay sürebileceğini belirtti. Düzenlemelerin, AB ile müzakereleri uzatacak konuma getirmeyeceğini açıklamalarında yer verdi. May, yeni yılın başında yapacağı konuşmada, yaklaşımlar ve fırsatlar hakkında daha fazla bilgi vereceğini açıkladı.

Asya

Japonya Merkez Bankası (BoJ)’un yapmış olduğu basın toplantısında konuşma yapan BoJ Başkanı H.Kuroda, Japon ekonomisinin görünümünün toparlanma kaydettiğini ve ılımlı toparlanma trendinde ilerlediğini belirtti. Ayrıca Kuroda, enflasyon beklentilerinin zayıflama aşamasında olduğuna açıklamalarında yer verdi.