Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, hükümetin Türkiye’de katılım bankalarının sektörün toplam varlıklarındaki pazar payını mevcut bulunan %4.7 oranından, 2025 yılında %15 seviyesine çıkarmayı planladığını açıkladı.

Ayrıca Fitch, Türkiye’deki İslami bankacılık için orta vadeli büyüme görünümünün makul olduğuna açıklamalarında yer verdi.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's, bugün '2017 Yılı Yayın Takvimi'ni açıkladı. Takvimde İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri için tarihler yer alırken, Türkiye'nin olmadığı görüldü. Kuruluşun Türkiye'yi daha sonra ekleyip eklemeyeceği ise belirsiz.

S&P, Türkiye'nin kredi notu ve görünümünün gelecek yıl 5 Mayıs ve 3 Kasım'da gözden geçirilebileceğini bildirdi.

Rus Büyükelçisi A.Karlov Ankara'da uğradığı silahlı saldırı sonrasında hayatını kaybetti.

ABD

Aralık ayında ABD’de hizmetler PMI verisi 53.4 düzeyinde gelerek bir önceki ayın altında kaldı. Bileşik PMI verisi ise 53.7 düzeyinde gerçekleşti.

Fed Başkanı J.Yellen, Baltimore Üniversitesinde yapmış olduğu konuşmasında ücretlerdeki büyümenin toparlanma kaydettiğini ve ekonomik standartların canlanma gösterdiğini dile getirdi. Yellen, işgücü piyasalarının yaklaşık son on yılın en güçlü döneminde olduğuna açıklamalarında yer verdi.