Hafta sonu Kayseri’de meydan gelen patlamada 13 askerimizin şehit olduğu 55 kişi ise yaralandı duyuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırıyla ilgili olarak “Milli seferberlik ruhu ile mücadele edeceğiz.” dedi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantılarının yılda en az 8 defa toplanmasını da içeren tasarı TBMM Başkanlığına sunuldu.

2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2015 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Tasarısı, TBMM’de kabul edildi. Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı 312 kabul alırken, 102 milletvekilinden red oyu aldı. 2015 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Tasarısı ise 312 kabul ve 102 red oyu ile kabul edildi.  (Dünya.com)

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı D.Tusk, AB kurumları ile Türkiye arasında gelecek aylarda zirve yapılması için çalışmalara başlandığını fakat bu konuda henüz net bir tarihin belirlenmediğini dile getirdi. (Milliyet.com)

ABD

Kasım ayında ABD’de konut başlangıçları 1 milyon 90 olarak gerçekleşti. Bir önceki aya ait veri ise 1323K’dan 1340K’a revize edildi.

ABD’de kasım ayında inşaat izinleri 1201K olarak bir önceki ayın altında gerçekleşti. Ekim ayına ait veri ise 1 milyon 229 binden 1 milyon 260 bine revize edildi.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, Fed’in faiz artırım kararının ülke ekonomisinin 2017 yılında güçlenmesine yönelik beklentileriyle uyumlu olduğunu açıkladı.

Richmond Fed başkanı J.Lacker, Fed’in 2017 yılında üçten fazla faiz artışına gidebileceğini belirtti. Lacker, gelecek dönemlerde mali politikalarla ilgili büyük bir belirsizliğin olduğuna açıklamalarında yer verdi.

Avrupa

IFO enstitüsünün yaptığı açıklamalara göre, Almanya’nın 2017 yılı büyüme beklentisini %1,4’den %1.5’e yükseltti. 2018 yılı büyüme beklentilerini ise 0.1 puan artırarak %1.7 seviyesine yükseltti.

Euro Bölgesinde kasım ayına ait enflasyon aylık bazda %-0.1 oranında bir daralma kaydetti. Yıllık bazda ise beklentilere paralel gelerek %0.6 oranında bir artış kaydetti. Çekirdek TÜFE kasım ayında %0.8 oranında bir artış ile bir önceki ay ile benzer gerçekleşti.