Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci enflasyon sepetinin revize edilmesi çalışmalarına tekrar başlanacağını bildirdi.

Açıklamalarda bulunan Zeybekci, "Döviz piyasasına klasik müdahaleye karşıyım. Kura müdahale edilmemeli. Piyasalar kendi kuralları çerçevesinde dengeyi bulacaktır" dedi.

AB Dışişleri Bakanları Konseyi, Türkiye’nin üyelik süreciyle ilgili olarak üyelik görüşmelerini daha ileri bir noktaya taşımayacağını açıkladı. Konsey, Ankara'nın güvenlik operasyonlarından dolayı görüşmeleri dondurma çağrısını da reddetti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamalarında, Türkiye’nin kısa vadede en önemli gündeminin anayasa değişikliği olduğunu, Avrupa ile entegrasyonu çok daha güçlü şekilde devam ettirmeleri gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda, hükümetin önceliğinin Türk bankacılık ve reel sektörünün dışa bağımlılığını azaltmak olduğuna değindi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yapmış olduğu açıklamasında, döviz piyasasına klasik müdahaleye karşı olduğunu ve piyasaların kendi kuralları çerçevesinde dengeyi bulacağını belirtti. Merkez Bankası’nın faiz artırmasının da tüketim ve yatırıma zarar verebileceğine değindi. Ayrıca, enflasyon sepetinin revize edilmesi için çalışmaların yeniden başlayacağını da ifadelerinde yer verdi.

Hazine düzenlemiş olduğu iki tahvil ihalesinde toplam 1 milyar 294,8 milyon TL borçlandı. İhalelerde, 2 yıl vadeli tahvil ihalesinde %11.21 bileşik faizle net 712,8 milyon TL ve 9 yıl vadeli tahvil ihalesinde %11.55 bileşik faizle net 582 milyon TL’lik satış gerçekleştirildi.

Petrol

Uluslararası enerji ajansı açıklamalarında, eğer OPEC üretim hedeflerine güçlü ve tam olarak uyarsa ve diğer üreticiler de anlaşmaya uyarak üretimi kısarsa, petrol piyasasının muhtemelen 2017 yılının ilk yarısında açığa döneceğini vurguladı.  

Avrupa

İngiltere’de enflasyon kasım ayında aylık bazda %0.2 ve yıllık bazda %1.2 olarak açıklandı. Aynı dönemde, çekirdek enflasyon yıllık bazda beklentilerin üzerinde %1.4 olarak gerçekleşti.

Almanya Zew mevcut durum endeksi aralık ayında beklentilerin üzerinde 63.5 olarak açıklandı. Aynı dönemde, Almanya beklenti anketi bir önceki aya göre 14.0’dan 13.8’e düşüş kaydetti. Euro Bölgesi Zew beklenti anketi de 18.1 ile bir önceki aya göre yükseldi.

Almanya’da enflasyon kasım ayında bir önceki aya göre değişim göstermeyerek %0 olarak açıklanırken, geçen yılın aynı dönemine göre de %0.7 artış kaydetti.

İtalya'nın en büyük bankası UniCredit SpA, sermaye rasyolarını ve karlılığını güçlendirmek için bedelli sermaye artırımı yoluyla 13 milyar euro sermaye artırmayı, kötü kredilerini satmayı ve maliyetlerini düşürmeyi planlıyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İtalyan bankalarının görünümünü durağandan negatife çekti. 

ABD

ABD’de NFIB küçük işletme iyimserlik endeksi kasım ayında beklentilerin üzerinde 98.4 olarak açıklandı.

Japonya

Japonya’da sanayi üretimi ekim ayında aylık bazda %0 ve yıllık bazda -%1.4 olarak açıklandı. Aynı dönemde, kapasite kullanım oranı da -%2.0’dan %1.4’e artış kaydetti.