Beşiktaş’ta gerçekleşen terör saldırısında 44 vatandaşımız şehit oldu. Saldırı sonrasında bir günlük yas ilan edildi. Olay dış basında da geniş yer buldu.

AK Parti ve MHP’nin üzerinde uzlaşmaya vardığı yeni Anayasa teklifi TBMM başkanlığına sunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında, Geçen hafta Cuma gününden bugüne dövizden TL’ye geçişe yönelik atılan adımda Türk halkının tercihini takdirle karşıladığını belirtti. Faiz lobisine Türk halkının artık prim vermemesi gerektiğine vurgu yaptı. Ruble ve TL ile ticaretin yapılmasının ciddi rahatlık getireceğini ve İran’la da benzer bir söz konusu anlaşmanın olabileceğinin de altını çizdi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli yapmış olduğu açıklamasında, Başbakan Binali Yıldırım’ın EKK’da son yılların en önemli finansman paketini açıkladığını belirtti. Şirketlerin, küresel dalgalanmalardan olumsuz etkilenme ihtimalini bertaraf edecek bir adım attıklarını da vurguladı.

Çin Merkez Bankası yuan ve aralarında Türk Lirasının da bulunduğu 7 para birimi arasında direkt işlemlerin yurtiçinde bankalar arası döviz piyasalarında gerçekleşmesine izin vermeye hazır olduklarını belirtti. 

Avrupa ve Meksika

Fitch Ratings’te yapılan yazılı açıklamada İngiltere’nin yerli ve yabancı cinsinden kredi notunun AA, görünümünün negatif olarak kaldığı açıklandı. İngiltere’nin ve Ukrayna’nın kredi notu ve görünümünü değiştirmeyen Fitch Meksika'nın kredi görünümünü ise durağandan negatife indirdi.

Petrol

Hafta sonu Viyana’da yapılan OPEC görüşmesi sonrası bir OPEC yetkilisinden alınan bilgiye göre, Rusya ve OPEC üyesi olmayan birkaç ülke gelecek yıl petrol üretimini düşürme konusunda OPEC’e katılacak.  Haberin ardından ABD Ham Petrolü yeni haftaya $53’ın üzerinde başladı.

Asya

Bu sabah Japonya’da açıklanan verilere göre çekirdek makine siparişleri ekim ayında yıllık bazda %5.6 azaldı. Aylık değişim ise %4.1 ile beklentilerin üzerinde açıklandı.