AK parti ve MHP'nin yeni başbakanlık sistemini içeren anayasa değişiklik teklifi konusunda uzlaştığı bildirildi.

Yeni anayasa teklifinin Cuma akşamı yada Cumartesi günü Meclise sunulması bekleniyor. Teklifin en geç hafta başında sunulacağı belirtildi.

Başbakan Binali Yıldırım ekonomi koordinasyon kurulu toplantısının kararlarını açıkladı. Açıklamalarda, istihdamın arttırılması, reformların kaldığı yerden devam edip hızlanması ve kamuda tasarruf yapmaya devam edilmesi gibi hususlarda karar alındığını belirtti. Ayrıca, devletin döviz üzerinden sözleşmelerinin olmayacağını vurguladı. 2017 yılında, ciddi tasarruflar yapılacağının da altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Türkiye Varlık Fonu`nun önümüzdeki dönemde çok ciddi uluslararası anlaşmalar yapacağını ve Türkiye`ye ciddi kaynak girişi olacağını söyledi. “Türkiye AB hikayesini bir kenara bırakıp başka bir yola devam edemez" diyen Ertem, AB'deki şirketlerden Türkiye'ye yatırım yapma konusunda ciddi talep olduğunu, gelip görüştüklerini açıkladı.

Türkiye’de sanayi üretim endeksi arındırılmış verilerde ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre %2 artış gösterdi. Geçen ay %3.1 düşüş yaşamıştı. Aynı şekilde çekirdek veri olan imalat sanayi verisi de aynı dönemde %1.7 arttı. Çekirdek veri de geçen ay %3.7 azalma göstermişti. Sanayi endeksi arındırılmış veride geçen aya göre %3.7 artarken, imalat sanayi verisi ise %4.1 artış kaydetti. Bu veriler geçen ay sırasıyla 53.7 ve %3.8 düşüş göstermişti.

TCMB haftalık para ve banka istatistiklerine göre 2 Aralık ile biten haftada Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 402 milyon dolar azalarak 98 milyar 633 milyon dolar olarak açıklandı. Toplam rezervleri de, 113 milyar 599 milyon dolara geriledi.

TCMB ile Çin Merkez Bankası arasında ilk para takası gerçekleştirildi.

ABD

ABD’de 3 Aralık ile biten haftada ilk işsizlik başvuruları beklentilerin üzerinde 258 bin kişi olarak açıklandı. 26 Kasım ile biten haftada devam eden işsizlik başvuruları da 2.05 milyon kişi olarak gerçekleşti.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası aralık ayı para politikası kurulu toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Banka politika faizini %0'da sabit bıraktı. Mevduat faizini -%0.4 ve marjinal borç verme faizini %0.25'te bıraktı. Aylık varlık alım programı da 80 milyar Euro'da kaldı.

Toplantı sonrası açıklamalarda, Mart 2017’ye kadar varlık alımlarının mevcut şekilde devam edeceğini ve Nisan 2017’den itibaren alımların, 60 milyar Euro olarak Aralık 2017’ye kadar devam edeceği belirtildi. Mevcut temel faiz oranlarının uzun bir süre devam etmesini beklediklerini de açıklamalarında yer verdi. 2016 ve 2017 yılı GSYIH tahminleri %1.7 olarak açıklanırken, AB uyumlu enflasyon tahminleri de 2016 yılı için %0.2 ve 2017 yılı içinse %1.3 olarak revize edildi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı M.Draghi yapmış olduğu açıklamalarda, kamu sektöründe varlık alımlarının genişletildiğini ve alımlarda vadenin 1 yıla indirileceğini bununla birlikte mevduat faiz oranı altında getirili varlık alımına izin verileceğini belirtti. Draghi, deflasyon riskinin önemli ölçüde kaybolduğunu ve risklerle başa çıkmak için daha faydalı ve esnek yol ile hareket ettiğini dile getirdi. Ayrıca makroekonomik içeriklerin 5 yıl öncesine kıyasla daha iyi seviyelerde olduğuna açıklamalarında yer verdi. Draghi, 2017 yılının seçim takviminin bir belirsizlik kaynağı olduğunu ve çok fazla politik unsurun bulunduğunu dile getirdi.

Çin

Çin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) kasım ayında %2.3 oranında artarken, %2.2'lik piyasa beklentisinin üzerinde açıklandı. Kasım ayında ÜFE ise yıllık bazda %3.3 oranında bir artış kaydetti.