AK Parti'nin anayasa teklifi için MHP'de imzalar toplandı. MHP'li vekillerin imzası tamamlandı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch yapmış olduğu açıklamalarında, temmuz ayındaki darbe girişimi gibi siyasi belirsizliğin Türkiye’nin uzun vadeli ekonomik performansı ve banka varlık kalitesine zarar verdiklerini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamalarında, Türkiye ekonomisinin şoklara karşı inanılmaz dirençli olduğunu ancak sadece reel sektöre teşvik verilirse piyasaların Türkiye’nin CDS’lerini patlatabileceğini de vurguladı.

ABD

ABD’de 2 aralık ile biten haftada mortgage başvuruları -%0.7 olarak açıklandı.

Avrupa

İngiltere’de sanayi üretimi ekim ayında aylık bazda -%1.3 ve yıllık bazda -%1.1 olarak açıklandı. Aynı dönemde, imalat üretimi bir önceki aya göre %0.2’den -%0.9’a ve geçen yılın aynı dönemine göre %0.1’den -%0.4’e geriledi.

İngiltere’de halifax konut fiyat endeksi kasım ayında aylık bazda %0.2 olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı %1.4’den %1.5’e revize edildi. Geçen yılın aynı dönemine göre %5.2’den %6.0’a artış kaydetti.

Almanya’da sanayi üretimi ekim ayında aylık bazda %0.3 ve yıllık bazda %1.2 olarak açıklandı.

İngiltere Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü GSYİH Tahmini kasım ayında %0.4 seviyesinde açıklandı.

Petrol

Nijerya petrol bakanı yapmış olduğu açıklamalarında, OPEC dışı ülkelerle 10 Aralık tarihinde yapılacak olan toplantıda daha fazla petrol üretiminin azaltılmasını beklediklerini, ocak ayında ham petrol üretimini günlük 2.1 milyon varil hedeflediklerini de belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch açıklamalarında, OPEC anlaşmasının piyasanın yeniden dengelenmesini hızlandırmaya destek olabileceğini ve önceki beklenene kıyasla petrol fiyatlarının daha hızlı toparlanmasına öncülük edilebileceğini ifade etti.

Asya

Japonya ekonomisi üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %0.3 büyüme kaydetti. Geçen yılın aynı dönemine göre de %1.3 büyüdü.

Çin’de ihracat kasım ayında geçen yıla göre %0.1, ithalatta %6.7 oranında artış kaydetti. Çin’de dış ticaret fazlası kasım ayında 44.61 milyar dolar olarak gerçekleşti.