Türkiye reel efektif döviz kuru endeksi kasım ayında 98.51’den 95.24’e geriledi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığının yapmış olduğu açıklamalara göre Türkiye'nin kendi milli parasını kullanma politikası çerçevesinde bundan böyle yapılacak olan ihalelerin Türk Lirası ile gerçekleşeceğini bildirdi. (Bloomberg HT)

TCMB başkanı Murat Çetinkaya, 2017 yılında para ve kur politikası sunumunda yapmış olduğu açıklamalarında, enflasyon hedefinin orta vadede %5 olarak korunduğunu, para politikası kararlarının enflasyon beklentilerinin dikkate alınarak oluşturulduğunu belirtti. Döviz kuru hareketlerinin ilk çeyrekten itibaren enflasyon üzerinde etkili olacağını değerlendirdiklerini, para politikasındaki temkinli duruşu da sürdüreceklerinin altını çizdi. EKK’nın önümüzdeki günlerdeki tedbirlerinin reel sektörle ilgili olduğunu, merkez bankasına ait kararların oradan gelmeyeceğini vurguladı.

ABD

ABD’de dış ticaret açığı ekim ayında 42.6 milyar dolar olarak açıklandı. Piyasalarda beklentiler 42 milyar dolar açıklanması yönündeydi.

ABD'de fabrika siparişleri ekim ayında %2.7 oranında bir artış kaydetti. Çekirdek fabrika siparişleri ise %0.8 oranında bir artış ile bir önceki ayın üzerinde gerçekleşti.

Ekim ayında ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri %4.6 oranında, çekirdek dayanıklı tüketim malları siparişleri ise %0.8 oranında bir artış kaydetti.

Avrupa

Almanya’da fabrika siparişleri ekim ayında aylık bazda %4.9 olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı -%0.6’dan -%0.3’e revize edildi. Yıllık bazda %6.3 ile beklentilerin üzerinde açıklanırken, bir önceki yılın rakamı %2.6’dan %2.9’a yukarı yönde revize edildiği görülmekte.

Euro Bölgesi ekonomisi, 3.çeyrekte beklentiler çerçevesinde %0.3 olarak açıklandı. Geçen yılın aynı dönemine göre %1.6’dan %1.7’ye artış kaydetti.

Asya

Avustralya'da 3.çeyrek dönemine ait GSYİH çeyreklik bazda %-0.5 oranında daralma kaydetti. Yıllık bazda GSYİH ise %1.8 oranında bir büyüme yaşadı. 2. çeyrek dönemine ait büyüme verisi ise yıllık bazda %3.1 olarak gerçekleşmişti.