Başbakan Binali Yıldırım, Rusya seyahatinin ardından bu hafta bitmeden yeni anayasa taslağını meclise sunacaklarını bildirdi.

Türkiye’de kasım ayı TÜFE verisi aylık bazda %0.52 ile beklentilerin altında geldi. Yıllık TÜFE verisi ise %7 seviyesinde oluştu. Çekirdek enflasyonda ise yıllık bazda %6.99 seviyesinde bulunuyor. Verinin detayını incelediğimizde, kasım ayı verisinin beklentilerin altında kalmasında gıda grubundaki %0.58 oranındaki düşüş etkili oldu. Gıda grubu enflasyonda 0.14 puan negatif etki yapmış durumda. Diğer yandan giyim grubunda mevsimlik etkiler görülürken, enerji grubunun enflasyonda yukarı etkileri görülüyor.

ABD

ABD’de ISM imalat dışı PMI kasım ayında beklentilerin üzerinde 57.2 olarak açıklandı.

ABD’de hizmetler sektörüne ait açıklanan PMI kasım ayında 54.6 olarak gerçekleşti.

Chicago Fed başkanı Evans açıklamalarında, ücret artışının ılımlı olmaya devam ettiğini, ABD’nin yılın ikinci yarısına kıyasla daha güçlü büyümesini beklediklerini belirtti.

New York Fed başkanı Dudley yapmış olduğu açıklamalarında, faiz oranlarının kademeli artmasından yana olduğunu, enflasyon konusunda ilerleme sağlandığını ve son dönemdeki istikrarın kayda değer olduğunu da vurguladı. 2017 yılında GSYIH’nın %1.8 veya biraz fazla olmasını beklediğini, istihdam ve enflasyonda hedeften çok uzakta olmadıklarını belirtti.

Avrupa

İngiltere Merkez Bankası başkanı Mark Carney açıklamalarında, 3 yıl içerisinde İngiltere’de enflasyon %2’lik hedefe ulaşırsa faiz oranlarında 100 baz puan artırıma gidilebileceğini belirtti.

Euro Bölgesi perakende satışlar ekim ayında bir önceki aya göre %1.1 artış kaydederken, bir önceki ayın rakamı -%0.2’den -%0.4’e revize edildi. Geçen yılın aynı dönemine göre %2.4 artış görülürken geçen yılın rakamı da %1.1’den %1.0’a aşağı yönde revize edildi.

Euro Bölgesi sentix yatırımcı güveni aralık ayında beklentileri karşılayamayarak 10.0 puan açıklandı. Piyasalarda beklenti 14.3 seviyesine artış göstermesi yönündeydi.

İngiltere’de hizmetler sektörü PMI rakamı kasım ayında 55.2 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Euro Bölgesi hizmetler PMI rakamı kasım ayında 53.8 olarak açıklandı.

Almanya hizmetler PMI kasım ayında beklentilerin üzerinde 55.1 olarak gerçekleşti.

Çin

Fitch yapmış olduğu açıklamalarında, Çin bankacılık sektörünün 2017 yılı görünümünün negatif olduğunu ve Çin bankalarının, sermaye baskıları ve yapısal risklerle karşı karşıya olduğuna vurgu yaptı.

Asya

Avustralya Merkez Bankası beklentilere paralel olarak gösterge faizinde bir değişikliğe gitmeyerek %1.5 oranında sabir bıraktı.