Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Kamu maliyesi, bankacılık ve finans sektörü, reel sektör ve işgücü piyasasına yönelik olarak alınması gereken tedbirler kararlaştırılmış olup, alınan kararların Başbakan Binali Yıldırım tarafından Perşembe günü Türkiye ve Dünya kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında, faizi düşürmekten başka bir çarenin olmadığını, düşük faizle yatırımcının önünü açacaklarını belirtti.

Borsa İstanbul tüm nakdi varlıklarını Türk Lirasına çevirdi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından, alacakların tahsilatında ve bundan sonraki satışlarda yabancı para kullanılmayacağı, işlemlerin Türk lirası ile yürütüleceği bildirildi.

Cuma günü gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyonu Kurulu (EKK) toplantısının ardından yapılan açıklamada, "Kamu maliyesi, bankacılık ve finans sektörü, reel sektör ve işgücü piyasasına yönelik olarak alınması gereken tedbirler kararlaştırılmış olup, teknik çalışmaların tamamlanmasını müteakip hafta içinde kamuoyu ile paylaşılacaktır." denildi.

ABD

ABD’de tarım dışı istihdam kasım ayında beklentilerin altında 178 bin kişi olarak açıklandı. Bir önceki ayın rakamı 161 binden 142 bine aşağı yönlü revize edildi. Aynı dönemde, işsizlik oranı %4.9’dan %4.6’ya geriledi. Ortalama saatlik kazançlarda aylık bazda -%0.1 ve yıllık bazda %2.5 olarak açıklandı.

ABD’de ISM New York PMI kasım ayında 49.2’den 52.5’e yükseldi.

Avrupa

İtalya'da anayasa reformuna yönelik yapılan referandumda 'Hayır' oylarının resmi olarak %60 oranıyla kesinlik kazandı. Sonucun açıklanmasının ardından İtalya Başbakanı M.Renzi basın toplantısında istifa edeceğini açıkladı.

İngiltere’de inşaat PMI kasım ayında 52.2’den 52.8’e artış kaydetti.

Petrol

OPEC kaynaklarından gelen açıklamaya göre OPEC ve OPEC dışı ülkeler arasındaki toplantının, 10 Aralık tarihinde Moskova’da yapılacağı bildirildi.

Asya

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı H.Kuroda, bankanın parasal gevşemeye devam edeceğini ve %2 enflasyon hedefi için doğru momentumu koruyacaklarını dile getirdi.

Japonya Başbakanı S.Abe, BoJ'un %2 enflasyon hedefini yakalamak için uygun ve cesur adımlar atacağını belirtti

Japonya'da kasım ayına ait hizmetler PMI verisi 51.8, bileşik PMI verisi ise 52.0 düzeyinde gerçekleşti.

Çin'de kasım ayına ait hizmetler PMI verisi 53.1 düzeyinde gelerek bir önceki ayın üzerinde gerçekleşirken, bileşik PMI verisi ise 52.9 düzeyinde gelerek ekim ayı ile paralel bir görünüm izledi.