Bugün saat 17:00’da EKK toplanıyor.

Hürriyet gazetesi internet sitesinde yayınlanan habere göre; Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, geçen yıl sonunda belirlediği ve Türkiye için bugün görünen değerlendirmeyi takviminden çıkardı.

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli, anayasa değişikliği ve başkanlık sisteminin konusuyla ilgili görüşmelerinin ardından yapmış olduğu açıklamalarında, görüşmelerinin olumlu geçtiğini ve kısa süre içerisinde anayasa değişikliği teklifini TBMM’ye sunacaklarını belirttiler. Aynı zamanda, Başbakan Binali Yıldırım, meclis görüşmelerinin tamamlanmasının ardından 60 gün içinde referandumun öngörüldüğünün altını çizdi.

Ak Parti’nin, Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin Anayasa değişikliği kanun teklifi, milletvekillerinin imzasına açıldığı açıklandı.

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Cemil Ertem açıklamalarında, kur üzerindeki baskının Ocak ayından itibaren zayıflayacağını belirtti. Cari işlemler açığının sürdürülebilir seviyede olduğunu ve liradaki zayıflamanın, tütün ve alkoldeki vergi artışlarının enflasyon üstündeki etkisinin sınırlı olacağını da açıklamalarında yer verdi.

Türkiye’de imalat PMI rakamı kasım ayında bir önceki aya göre 49.8’den 48.8’e geriledi. Verinin detayını incelediğimizde, enflasyonist baskıların güçlendiği, yeni ihracat siparişlerinin 2016 yılının ilk 11 aylık dönemindeki en yüksek hızda arttığı ve istihdamında üst üste dördüncü ay olacak şekilde artış gösterdiği belirtildi.

ABD

ABD’de inşaat harcamaları ekim ayında aylık bazda beklentilerin altında %0.5 olarak açıklandı.

ABD ISM imalat PMI kasım ayında bir önceki aya göre 51.9’dan 53.2’ye artış kaydetti.

ABD’de imalat sektörünü yansıtan PMI rakamı kasım ayında beklentilerin üzerinde 54.1 olarak açıklandı.

ABD’de 26 Kasım ile biten haftada ilk işsizlik başvuruları 268 bin kişi olarak açıklandı. 19 Kasım ile biten haftada devam eden işsizlik başvuruları beklentilerin üzerinde 2.08 milyon kişi olarak gerçekleşti.

Dallas Fed Başkanı Kaplan açıklamalarında, ABD’nin tam istihdama ve %2 enflasyon hedefine doğru ilerlediğini belirtti.

Cleveland Fed Başkanı Mester yapmış olduğu açıklamasında, finansal piyasalarda hızlı değişimleri izlediklerini, piyasalardaki finansal istikrar risklerini değerlendirmek için daha fazla verinin gerekli olduğunu vurguladı.

Avrupa

Euro Bölgesi işsizlik oranı ekim ayında beklentilerin altında %9.8 olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı %10.0’dan %9.9’a revize edildi.

İngiltere’de imalat PMI rakamı kasım ayında beklentilerin altında 53.4 olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı 54.3’den 54.2’ye revize edildi.

Euro Bölgesi imalat PMI rakamı kasım ayında 53.7 olarak açıklandı.

Almanya’da imalat sektörünü yansıtan PMI rakamı kasım ayında 54.3 olarak gerçekleşti.

İngiltere’de ulusal konut fiyatları kasım ayında aylık bazda %0.1 ve yıllık bazda %4.4 olarak açıklandı.