Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci açıklamalarında, TL’deki düşüşü durdurmak için Dolar satmaya gerek olmadığını belirtti.

TCMB yayınladığı finansal istikrar raporunda, bankaların likidite pozisyonlarının güçlü seyrini koruduğunu, bankaların vade uyumsuzluğuna bağlı faiz riskinin makul düzeyde olduğu belirtildi. 2016 yılının ikinci yarısında turizm ve jeopolitik gelişmeler ile cari açıktaki iyileşmenin duraksadığı ve ekonomik faaliyetlerin 2017 yılında olumlu bir yola doğru yönelebileceği de raporun içeriğinde yer verildi.

Türkiye’de dış ticaret açığı ekim ayında 4.163 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Verinin detayını incelediğimizde, ekim ayında geçen yıl aynı aya göre ihracat %3 azalırken, ithalat %0.5 artmış ve dış açık ise aynı dönemde %13.2 artış gösterdi. Ocak-Ekim döneminde ise dış ticaret açığı 46.241 milyon dolar seviyesinde oluştu ve yıllık bazda dış açıktaki gerileme %12.5 seviyesinde oluştu. 2015 yılında dış ticaret açığı %25 azalmıştı.

Bugün Dış işleri bakanı Çavuşoğlu Rusya Dış işleri bakanı Lavrov ile görüşecek.

Alkollü içki ve tütün mamullerinde ÖTV oranının yüzde 10 ile yüzde 27.5 arasında artmasını içeren Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

ABD

ABD’de mortgage başvuruları 25 Kasım ile sona eren haftada -%9.4 olarak açıklandı. Bir önceki haftanın rakamı %5.5 düzeyindeydi.

ABD’de ADP özel sektör istihdam değişimi kasım ayında beklentilerin üzerinde 216 bin kişi olarak açıklandı. Bir önceki ayın rakamı 147 binden 119 bine aşağı yönde revize edildi.

ABD’de çekirdek kişisel tüketim harcamaları endeksi ekim ayında aylık bazda %0.1 ve yıllık bazda %1.7 olarak açıklandı. Aynı dönemde, reel kişisel harcamalarda beklentilerin altında %0.1 olarak gerçekleşti.

Ekim ayında, ABD’de kişisel gelirler %0.6 ile beklentilerin üzerinde açıklanırken, bir önceki ayın rakamı %0.3’ten %0.4’e revize edildi. Kişisel harcamalarda %0.3 olarak gerçekleşti ve bir önceki ayın rakamı %0.5’ten %0.7’ye yukarı yönde revize edildi.

Dallas Fed başkanı Kaplan açıklamalarında, manşet enflasyonun orta vadede %2 hedefine doğru ilerlediğini belirtti. Aynı zamanda, ABD ekonomisinin tam istihdam düzeyinde olduğunu da açıklamalarında yer verdi.

Avrupa

Euro bölgesi TÜFE tahmini kasım ayında yıllık bazda beklentiler çerçevesinde %0.6, çekirdek enflasyonda yıllık bazda %0.8 olarak açıklandı.

Almanya’da işsizlik oranı kasım ayında bir önceki aya göre değişim göstermeyerek %6.0 olarak gerçekleşti.

Almanya’da perakende satışlar ekim ayında aylık bazda beklentilerin üzerinde %2.4 ve yıllık bazda -%1.0 olarak açıklandı.

İngiltere merkez bankası başkanı Mark Carney açıklamalarında, Brexit’e bağlı ek risklerin ortaya çıkabileceğini, Sterlindeki düşüşün İngiliz ekonomisinin daha az açık olacağını da açıklamalarında yer verdi.