Başbakan Binali Yıldırım açıklamalarında, son dönemde piyasalarda yaşanan oynaklığa rağmen Türkiye ekonomisinin güçlü ve temellerinin sağlam olduğuna vurgu yaptı.

Ekonominin gücünü daha da artıracak reformlara kararlılıkla devam ettiklerini, reel sektörü ve ekonomiyi desteklemeyi sürdürdüklerini de belirtti. Aynı zamanda, Merkez Bankasının da gerekli araçları kullandığının altını çizdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch “küresel ekonomik görünüm raporu”nda, Türkiye ekonomisinin 2016 yılı için %2.9 ve 2017 yılı içinse %3.1 büyüme beklediklerini belirtti. Enflasyonun, 2016 yılında %7.3 ve 2017 yılında %7.7 seviyesinde gerçekleşebileceği tahmin edilirken, 2016 yıl sonu Dolar/TL kurunun da 3.35 olarak bekledikleri raporun içeriğinde yer verildi.

ABD

ABD’de üçüncü çeyreğe yönelik açıklanan büyüme verisi beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Üçüncü çeyreğin ikinci okumasında ülke ekonomisi %3.2 büyüme kaydetti. Aynı dönemde, çekirdek kişisel tüketim harcamaları bir önceki çeyreğe göre değişim göstermeyerek %1.7 olarak açıklandı. Ayrıca, kişisel tüketim verisi de bir önceki çeyreğe göre %2.1’den %2.8’e artış gösterdi.

ABD’de Case Shiller konut fiyat endeksi eylül ayında yıllık bazda %5.08 olarak açıklandı. Geçen yılın aynı döneminin rakamı %5.13’den %5.06’ya revize edildi.

ABD’de kasım ayına ait tüketici güven endeksi 107.1 düzeyinde bir artış kaydetti. Bir önceki aya ait veri ise 98.6 düzeyinde gerçekleşmişti.

Avrupa

Almanya’da enflasyon kasım ayında aylık bazda %0 ve yıllık bazda %0.7 olarak açıklandı.

Euro Bölgesi tüketici güveni kasım ayında beklentiler çerçevesinde -6.1 olarak gerçekleşti.

İngiltere’de mortgage başvuruları ekim ayında 67.5 bin adet olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı 62.9 binden 63.6 bine revize edildi.

Petrol

Rusya enerji bakanı açıklamalarında, Rusya’nın OPEC’in anlaşmaya varmasının ardından petrol görüşmelerine katılmaya hazır olduğunu ve Rusya’nın OPEC toplantısını ziyaret etme planının olmadığını da belirtti.

Endonezya petrol bakanı açıklamasında, 30 Kasım tarihinde yapılması beklenen OPEC toplantısının olacağından emin olmadığını ifade etti.

İran petrol bakanı açıklamasında, İran’ın petrol üretimini kesmeyeceğini belirtti.