Türkiye ekonomik güven endeksi kasım ayında bir önceki aya göre 80.6’dan 86.6’ya artış kaydetti.

Verinin detayı incelendiğinde, reel kesim ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışların veriye olumlu katkı sağladığı görülmekte.

TCMB tarafından, ekim 2016 dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" verileri yayımlandı. TCMB'nin resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre 543 milyon dolar artarak ekim ayında 118,4 milyar dolara ulaştı. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 2,1 artarak 99,5 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 7,6 azalarak 17,4 milyar dolar oldu.

OECD, Türkiye ekonomisine yönelik 2016 yılı için büyüme beklentisini %3.9’dan %2.9’a ve 2017 yılı içinse %3.7’den %3.3’e aşağı yönlü revize etti.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Şentop, 15 gün içerisinde anayasa değişikliğiyle ilgili bir teklifi meclise vereceğiz' dedi.

ABD

Dallas Fed imalat aktivite endeksi kasım ayında 10.2 düzeyinde açıklandı. Bir önceki ay ise -1.5düzeyinde gerçekleşmişti.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Mario Draghi, Euro bölgesi ekonomisinin küresel ekonomik ve siyasi belirsizliklere rağmen ılımlı bir şekilde toparlanma kaydettiğini ve istikrarlı bir hızda büyümeye devam ettiğini belirtti. Draghi, ABD ekonomisindeki toparlanmanın Euro bölgesindekine nazaran daha ileri aşamada olduğuna açıklamalarında vurgu yaptı. Ayrıca Draghi, Brexit kararından en çok İngiltere ekonomisinin etkilenebileceğini dile getirdi.

Petrol

Azerbaycan petrol bakanı açıklamasında, 30 Kasım tarihinde OPEC toplantısında yer almayacağını belirtti.

OPEC’in 30 Kasım tarihinde yapacağı resmi toplantı öncesinde yapmış olduğu görüşmelerin birinci gününde, petrol üretimini kısma konusunda Petrol üreticisi ülkeler bir anlaşma sağlayamadı.

Japonya

Ekim ayına ait Japonya işsizlik oranı %3.0 oranında beklentiye paralel olarak açıklandı. Aynı dönemde, Japonya'da perakende satışlar bir önceki aya göre %0'dan %2.5'e artış kaydetti.