Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi açıklamalarında, TL’nin Dolar karşısındaki değer kaybıyla ilgili olarak endişe duymadıklarını belirtti.

Borsa İstanbul, saat 9:30 olan başlangıç saatini saat 10:00’a, kapanış saatini ise 17:40’tan 18:10’a uzattı.

ABD

ABD ekonomisi 2016 yılının üçüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde %2.9 büyüdü. Beklentiler %2.6 seviyesindeydi. Veriye bakıldığında kişisel tüketim harcamaları, ihracat, özel sektör stokları, federal hükümet harcamaları ve konut dışı sabit yatırımlar büyümede pozitif katkı sağlayan gruplar. Buna karşılık sabit konut yatırımları, yerel hükümet harcamaları ise büyümede negatif etki eden faktörler olmuş. Büyümedeki ivmelenmede ise etkili faktörler özel sektör stokları, ihracat ve federal hükümet harcamaları olduğu söylenebilir. Aynı dönemde, kişisel tüketim harcamaları %2.1 ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları da beklentilerin üzerinde %1.7 olarak açıklandı.

ABD yapılacak Başkanlık seçimleri öncesinde FBI'ın aday olan H.Clinton'un e-posta kullanımının yeniden soruşturmaya açtığını duyurdu.

Avrupa

Euro Bölgesi tüketici güveni Ekim ayında beklentiler çerçevesinde -8.0 olarak açıklandı.

Almanya’da enflasyon Ekim ayında aylık bazda %0.2 ve yıllık bazda %0.7 olarak gerçekleşti.

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Benoit Coeure açıklamalarında, faizlerin çok uzun süre kalmasının ilerleyen süreçte ekonomi üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğini ve önlemlerin etkinliğini bozabileceğini belirtti. Enflasyonun hedefin altında kalmaya devam etmesinin oluşturduğu bir risk olduğunu ve hanehalkı firmaların enflasyon beklentilerini aşağı yönlü revize etmelerine neden olabileceğinin de altını çizdi.

Japonya

Japonya'da Eylül ayına ait sanayi üretimi aylık bazda %0.0, yıllık bazda ise %0.9 oranında bir artış ile bir önceki ayın altında bir görünüm sergiledi.

Petrol

OPEC'in Viyana'da düzenlediği teknik toplantıda üreticiler arasında herhangi bir anlaşma söz konusu olmadı. Toplantıda Azerbaycan Enerji Bakanı N.Aliyev, Irak ve İran'ın petrol üretimini azaltmak yerine arttırmaya istekli olduğunu belirtti.