Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamalarında, Türkiye’nin ekonomik göstergelerinde hiçbir sorun olmadığını ve 15 Temmuz tarihinden sonrada Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin arttığını belirtti.

Ekonomide yapısal reformların kesintisiz süreceğinin de altını çizdi. Türkiye’nin faiz oranlarının yüksek olduğunu ve bu durumu bir zulüm olarak nitelendirdiğini de ifadelerinde yer verdi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem açıklamalarında, Moody’s ve Fitch tarafından olumsuz rapor beklemediğini belirtti. FED’den Eylül ayında da faiz artırımı beklemediğinin altını çizdi. En son açıklanan enflasyon rakamlarındaki yükselişe, 15 Temmuz tarihindeki darbe girişimi ve gıda fiyatlarının etkili olduğunu vurguladı.

Türkiye reel efektif döviz kuru endeksi Temmuz ayında 101.10 olarak açıklandı. Bir önceki ayın rakamı 100.17’den 100.29’a revize edildi.

ABD

ABD’de Haziran ayına yönelik açıklanan fabrika siparişleri -%1.5 olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı -%1.0’dan -%1.2’ye revize edildi. Aynı dönemde, çekirdek fabrika siparişleri de %0.4 artış kaydederek beklentilerin üzerinde açıklanırken, bir önceki ayın rakamı %0.1’den %0.2’ye yukarı yönde revize edildi.

ABD’de dayanıklı tüketim malları siparişleri Haziran ayında -%3.9 olarak açıklandı. Aynı dönemde, çekirdek dayanıklı tüketim malları siparişleri de -%0.4 olarak gerçekleşti.

ABD’de 30 Temmuz ile biten haftada ilk işsizlik başvuruları beklentilerin üzerinde 269 bin kişi artış kaydetti. 23 Temmuz ile biten haftada devam eden işsizlik başvuruları ise 2 milyon 138 bin kişi olarak açıklandı.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası tarafından açıklanan aylık ekonomik bültende, Euro Bölgesinde büyüme görünümüne yönelik risklerin aşağı yönlü olduğunu ve Euro Bölgesinde ekonomik faaliyetlerin ılımlı bir hızla sürmesini beklediklerini de belirtti. Brexit sonrası Euro Bölgesi piyasalarının iyi direnç gösterdiğini ve genel finansal koşulların yüksek şekilde destekleyici olmaya devam ettiğini de açıklamalarında yer verdi.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Ağustos ayı para politikası toplantısında, beklentiler çerçevesinde politika faizinde 25 baz puanlık indirime giderek, faiz oranını %0.50’den %0.25’e indirdi. Varlık alım programını da 375 Milyar Sterlinden 435 Milyar Sterline yükseltti. Banka faiz kararını, oy birliğiyle ve varlık alım kararını oy çokluğuyla aldığını duyurdu.

BOE, İngiltere ekonomisi için 2016 yılı büyüme tahminini %2’de tutarken, 2017 yılı tahminini %2.3’ten %0.8’e, 2019 yılı tahminini ise %2.3’ten %1.8’e aşağı yönde revize etti.

BOE Başkanı Mark Carney yapmış olduğu açıklamalarında, faiz indirimiyle ilgili erken adım attıklarını ve belirsizlikleri ortadan kaldırarak, güveni arttırmak istediklerini belirtti. Aynı zamanda, ekonomik görünümün gözle görülür bir şekilde değiştiğini ve bu nedenle faiz indirimine gittiklerini de vurguladı. Ancak, negatif faiz taraftarı olmadığının da altını çizdi. BOE’nin gereken tüm adımları atmaya hazır olduğunu ve gerektiğinde teşvik sağlayacak diğer seçenekleri de kullanabileceklerini belirtti. Ayrıca, BOE kurul üyelerinin bu yılın sonlarına doğru bir faiz indirimi daha beklediklerini de ifadelerinde yer verdi.