ABD’de haftalık olarak açıklanan Mortgage başvuruları 8 Temmuz haftasında %7.2 oranında bir artış yaşadı.

ABD’de Haziran ayı ithalat fiyat endeksi aylık bazda %0.2 oranında artış kaydetti. Yıllık bazda ise %-4.8 oranında bir gerileme görüldü.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, petrolün arz ve talebinin 2017 yılının 1. Çeyreğinde dengelenebileceğini ve petrol fiyatlarının çok fazla değişiklik göstermeyeceğini belirtti. Kaplan, işgücüne katılım oranının 2024 yılına kadar %61 oranının altına inebileceğini ve bu durumun ilerleyen süreçlerde GSYİH üzerinde bir engel olacağını dile getirdi.

Fed'in açıkladığı Bej Kitap raporunda ABD ekonomik görünümün genel olarak pozitif seyrettiği ve ekonominin çoğu bölgede ılımlı büyüme gösterdiği belirtildi. Ayrıca, istihdam piyasasına yönelik ılımlı büyümenin devam ettiği vurgulandı.

Avrupa

Euro Bölgesi Mayıs ayı sanayi üretimi verisi aylık bazda %-1.2 oranında bir gerileme kaydetti. Yıllık bazda ise %0.5 oranında gelerek bir önceki aya ait verinin altında gerçekleşti.

İngiltere

David Cameron, Kraliçe'ye istifasını sunarak Başbakanlık görevinden ayrıldı. Kraliçe'nin görevlendirmesiyle yeni Başbakan Theresa May görevine başladı.

Japonya

Japonya hükümeti mevcut mali yıla ait büyüme tahminini %1.7’den %0.9 seviyesine indirdi. Enflasyon tahminini ise %1.2’den %0.4 seviyesine aşağı yönlü revize edildi. 2017 mali yılı enflasyon tahminini ise %1.4 ve GSYİH rakamını ise %1.2 olarak açıklandı.

Petrol

ABD’de 8 Temmuz ile biten haftada ham petrol stokları 2.54 milyon varil azaldı. Cushing petrol stokları ise 232 bin varil azalma kaydetti. Verinin detayını incelediğimizde, üretimde bu hafta 57 Bin’lik bir artış görüldü.

Kanada

Kanada Merkez Bankası (BoC) faiz oranlarını %0.50 oranında değiştirmeyerek sabit bıraktı.