Türkiye’de Haziran ayına yönelik imalat PMI rakamı 47.4 olarak açıklandı.

PMI rakamının, Nisan 2009’dan beri en düşük seviyesine gerilediği dikkat çekiyor. Verinin detayı incelendiğinde, üretim ve yeni siparişlerde sert bir şekilde daralmanın görülmesi ve istihdamdaki durgunlaşma veriye negatif katkı sağlamış durumda.

TCMB’nin yayınlamış olduğu birinci çeyrek ödemeler dengesi raporuna göre, cari işlemler açığının 2016 yılı ilk çeyreğinde daralma eğilimine devam ettiği belirtildi. Cari açıktaki iyileşmenin temel nedeninin ise dış ticaret dengesindeki iyileşme olduğuna değinildi. Merkez Bankasının rezervleri yılın ilk çeyreğinde, portföy ve diğer yatırım girişlerinin olumlu etkisi ile artış gösterdiğine de raporun içeriğinde yer verildi.

ABD

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer yapmış olduğu açıklamalarında, İngiltere’deki Brexit kararının ABD ekonomisi üzerinde etkilerinin görülebilmesi için beklemeleri gerektiğini belirtti. Mayıs ayında “hayal kırıklığı” olarak nitelendirilen tarım dışı istihdam verisinin ardından açıklanan ABD verilerinin oldukça iyi olduğunu vurguladı. Aynı zamanda, Fed’in negatif faiz politikasına geçmek gibi bir planları olmadığına da değinirken, faiz artışı konusunda ise kararlarını toplantı zamanlarında aldıklarını belirtti.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester konuşmasında, İngiltere’deki Brexit kararının ardından küresel risklerin ve belirsizliğin arttığını belirtti. Faiz artırımı içinse uzun süre beklemenin finansal istikrara yönelik riskleri olduğunun da altını çizdi.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P, ABD ekonomisinin büyüme tahminini 2016 yılı için %2.3’ten %2’ye ve 2017 yılı için ise %2.5’ten %2.4’e aşağı yönlü revize etti. Kurum, Fed’in faiz artışı için Aralık 2016 toplantısına kadar beklemede kalacağını, 2017 yılında 3 kez ve 2018 yılında da 3 kez olmak üzere Fed’den faiz artışı beklediklerini vurguladı.

ABD’de imalat PMI Haziran ayında 51.3 olarak açıklandı.

ABD’de ISM imalat PMI Haziran ayında beklentilerin üzerinde 53.2 olarak açıklandı. Verinin detayı incelendiğinde, artan tüketici harcamalarının imalat sektörünü desteklediği görülmekte.

ABD’de inşaat harcamaları Mayıs ayında aylık bazda beklentilerin altında -%0.8 olarak gerçekleşti. Bir önceki ayın rakamı -%1.8’den -%2.0’a revize edildi.

Avrupa

Euro Bölgesi işsizlik oranı Mayıs ayında %10.1 olarak açıklandı.

Euro Bölgesi imalat PMI Haziran ayında Mayıs ayına göre artış kaydetti ve 52.6’dan 52.8’e yükseldi.

Haziran ayında Almanya’da imalat PMI 54.5 olarak açıklandı.

İngiltere imalat PMI Haziran ayında 52.1 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Bir önceki ayın rakamı 50.1’den 50.4’e revize edildi.