İngiltere’de Ocak ayı sanayi üretimi yıllık bazda beklentiler çerçevesinde %1,3 artış gösterirken, aylık bazda üretimde %0,1’lik daralma göze çarpıyor.

Verinin detayı incelendiğinde imalat sektöründeki %1,9’luk ve madencilikteki %3,2’lik genişleme dikkat çekmekte.

Türkiye’de Ocak ayı cari işlemler açığı 2 milyar Dolar ile beklenti olan 2,7 milyar Dolar seviyesinin oldukça altında geldi. 12 aylık birikimli cari açık verisi ise Aralık ayındaki 45,8 milyar Dolar seviyesinden, Ocak ayında 42,8 milyar Dolar seviyesine gerilemiş görünüyor. Cari açık verisindeki gerilemede dış ticaret açığındaki gerilemenin ve Altın ihracatının etkisi olduğu görülüyor. Dış ticaret açığı geçen yıl aynı dönemde 5,2 milyar Dolar seviyesinden, bu yıl Ocak ayında 2,6 milyar Dolar seviyesine gerilemiş durumda. Bunda genel mal dengesindeki gerileme ve Ocak ayında oluşan net 1 milyar Dolar tutarındaki Altın ihracatı önemli rol oynamış. Bunun dışında hizmetler dengesinde ise geçen yıla kıyasla 290 milyon Dolar’lık sınırlı katkılar mevcut. Merkez Bankası tarafında ise rezervlerin 4 milyar Dolar seviyesinde arttığı görülüyor. Başka deyişle cari açığın finansmanı için rezervler kullanılmamış aksine rezervlere katkı sağlanmış. Geçen yıl Ocak ayında rezervlerden 5,8 milyar Dolar kullanım olmuştu.

TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın Ankara’daki ekonomik zirvesinde yapmış olduğu sunumun ardından Cumhurbaşkanlığından yazılı açıklama yapıldı. Yazılı açıklamada, faiz ve üretime yönelik hassasiyetler üzerine duruldu. Aynı zamanda, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda mevcut güven ve istikrar ortamının titizlikle muhafaza edilmesi gerektiğinin altı çizildi.

ABD’de haftalık petrol stokları beklentilerin altında 4 milyon 512 bin varil olarak açıklandı. Verinin detayına bakıldığında ABD’de rafineri kapasitelerinde tekrar artış görüldüğü öne çıkarken, kapasite kullanımı %87,8 olarak açıklandı. ABD’nin ithalatı ise haftalık bazda günlük 6,8 milyon varil gerçekleşti ve yine günlük 575 bin varillik azalma görülüyor. ABD ham petrol stokları, son açıklanan veri ile birlikte toplamda 448,9 milyon varile yükseldi.