Yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda neler yaşandı, bugün neler bekleniyor?

Avrupa Merkez Bankası'nın sonuçlarını dün açıkladığı stres testleri, Avrupa genelinde 130 büyük bankaya uygulanan stres testlerinde en büyük fireyi İtalyan bankacılık sektörünün verdiğini gösterdi. ECB'nin stres testini geçemeyen 25 bankadan 9'u İtalya'dan. Stres testiği geçemeyen bu 9 bankanın toplam sermaye açıkları yaklaşık 10 milyar euro oldu. Bankalardan 5'i hali hazırda sermaye açıklarını kapatmak için harekete geçerken, 4 bankaya ise sermaye açıklarını nasıl kapatacaklarına dair planları sunmaları için 2 hafta verildi. Süre verilen 4 bankal Banca Monte dei Paschi di Siena SpA, Banca Carige SpA, Banca Popolare di Milano SCARL ve Banca Popolare di Vicenza ScpA'nın toplam sermaye açıkları 3,3 milyar euro olarak belirlendi.Testi geçemeyen ancak sermaye artırımı için adım atmış olan bankalar ise anco Popolare SC, Banca Popolare dell'Emilia Romagna SC, Banca Popolare di Sondrio SCpA, Veneto Banca SCpA ve Credito Valtellinese SC.

Brezilya'da haftasonu gerçekleşen başkanlık seçimlerinin ikinci turunda mevcut lider Dilma Rousseff yeniden seçildi. Resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 51,64 oy alarak yüzde 48,36 alan rakibi Aecio Neves'i çok küçük bir farkla geride bırakan Rousseff, ülkeyi dört yıl daha idare edecek. Rousseff'in zaferi ile birlikte ülkede arka arkaya 4. kez seçim kazanan İşçi Partisi'nin (PT) iktidarı 16 yıla uzamış oldu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Rusya’nın kredi notunu teyit etti. S&P'den yapılan açıklamaya göre, Ülkenin uzun dönem yabancı paracinsinden kredi notu BBB-, kısa dönem yabancı para cinsinden kredi notu A-3, uzun dönem yerel para cinsinden notu BBB, kısa dönem yerel para cinsinden notu ise A-2 olarak teyit edildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İtalya'nın kredi notlarını teyit etti. Fitch'ten yapılan açıklamaya göre, Ülkenin yabancı ve yerel paracinsinden uzun dönem notları BBB+ olarak teyit edildi. Kredi notunungörünümü ise 'Durağan' olarak bırakıldı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İspanya'nın kredi notlarını teyit etti. Fitch'ten yapılan açıklamaya göre, Ülkenin yabancı ve yerel para cinsinden uzun dönem notları BBB+ olarak teyit edildi. Kredi notunun görünümü ise 'Durağan' olarak bırakıldı.

CFTC'nin verilerine göre spekülatörlerin ABD Doları'ndaki net uzun pozisyonları geçtiğimiz hafta düşüş gösterdi. 21 Ekim'de sona eren haftada spekülatörlerin ABD Doları'nda net uzun pozisyonları yüzde 4,3 azalarak 41,4 milyar dolara indi. Aynı haftada euroda net kısa pozisyonlar yüzde 3,0 artarak 25,3 milyar dolar, Japon Yeni'nden net kısa pozisyonlar ise yüzde 29 düşüşle 18,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Japonya hisseleri, ABD şirket bilançolarıyla ilgili iyimserlik ve pek çok bankanın AMB’nin testinden geçmesi ile Topix endeksinin 18 ayın en büyük haftalık rallisini gerçekleştirmesinin ardından yükselişi sürdürüyor

Çin Merkez Bankası’nın akademik üyelerinden Song, Çin’de ekonomik büyümenin 4. çeyrekte yurtiçi talebin zayıflaması ile geçtiğimiz üç aylık döneme göre yavaşlayarak yüzde 7.2’ye gerileyebileceğini söyledi.

Singapur Borsası, gelecek yıldan itibaren 2 demir cevheri türevini daha işleme açmayı planlıyor. Yapılan açıklamaya göre işleme açılacak olan yeni swap ve vadeli kontratlar hali hazırda işlem gören yüzde 62 demir içerikli cevher yerine, yüzde 58 demir içerikli cevheri temel alacaklar.