Yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda neler yaşandı, bugün neler bekleniyor?

ABD borsaları bilançolardan destek aldı

Citigroup ve Johnson & Johnson’ın beklentileri aşan, Wells Fargo’nun ise beklentileri karşılayan finansalları ABD hisselerine destek verdi. Kapanışa doğru ise değer kazançlarının bir miktar eritilmesiyle S&P500 %0,16 primle, Dow Jones ise %0,04 düşüşle günü tamamladı.

Avrupa verileri moral bozdu

Euro bölgesinde sanayi üretimi Ağustos'ta %1,8 düşüş kaydetti (beklenti : %1,6 geri çekilme) Almanya'da ZEW endeksi de değişim göstermesi beklenmezken -3,6 olarak gerçekleşti. ZEW güven endeksi Kasım 2012'den bu yana ilk kez negatif seviyeye gelerek ekonomiye güvende dikkat çekici bozulmaya işaret ediyor.

ABD’de banka bilançoları açıklanmaya başladı

Citigroup 2014 yılı 3.çeyrekte hisse başı 1,07 dolar kar açıklarken aynı dönemde Wells Fargo’nun hisse başı karı ise 1,02 dolar oldu. Geçen yılın aynı döneminde Citi’nin hisse başı karı 1,02 dolar, Wells Fargo’nun hisse başı karı ise 0,99 dolar seviyesindeydi.

Çin’de enflasyon 5 yılın düşüğünde

Dünyanın en büyük 2.ekonomisinde soğuma spekülasyonlarını destekleyecek şekilde TÜFE, Eylül ayında yüzde 1,6 artış ile yüzde 1,7’lik beklentiyi kaçırdı ve 2010 yılı başından bu yana en düşük seviyeye geldi. ÜFE ise yüzde 1,8 düşüş kaydetti, bu şekilde ÜFE 31. Ayında da geri çekilmeye devam etmiş oldu.

Güney Kore’den faiz indirimi

Güney Kore Merkez Bankası BOK, talebi canlandırarak fiyat artışlarını desteklemek için 7 günlük yeniden satın alım oranını yani gösterge faizi yüzde 2,25’ten yüzde 2,0’a düşürdü.

Büyüme görünümü düştü, harcamalar artmayacak

Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi Almanya’da Ekonomi Bakanlığı 2014 büyüme tahminini %1,8’den %1,2’ye, 2015 tahminini ise %2’den %1,3’e indirdi. Buna karşılık Başbakan Merkel, ekonomiyi canlandırmak için kamu harcamalarını artırmayacaklarını açıkladı.