Yurt içi ve yurt dışı piyasalarda neler yaşandı, bugün neler bekleniyor?

ABD borsaları TÜFE ve finansallarla yükseldi

Jeopolitik risklerin çözümüne ilişkin diplomatik girişimlerin sağladığı olumlu havada hem enflasyonun hızlanmaması hem de Apple gibi (hisse başı kar 1,23$ beklenti üzerinde 1,28$ oldu) beklenenden iyi şirket bilançoları sayesinde ABD borsaları yükselişe geçti. Gösterge S&P500 endeksi %0,50 primle tarihi rekorunun yaklaşık 2 puan altında 1,983 puan seviyesinden, Dow Jones ise %0,36 primle 17,113 puandan kapandı.

ABD’de çekirdek TÜFE beklentilerin altında

ABD’de TÜFE %0,3 ile beklentilere paralel gelirken FED tarafından para politikası kararlarını almada yakından izlenen çekirdek TÜFE ise aylık %0,1 artış ile piyasa beklentisinin altında kaldı ve bu şekilde yıllık çekirdek TÜFE %2,0’dan %1,9’a geri çekildi.

Yunanistan ve Portekiz bankalarını sermayelendirebilir

BloombergHT’nin haberine göre; Avrupa İstikrar Mekanizması Başkanı Regling, piyasalarda geçtiğimiz günlerde yeniden endişe yaratmaya başlayan Portekiz ve ayrıca Yunanistan için varlık kalitesi ve stres testlerinde sorun yaşanması halinde bankalarını yeniden sermayelendirmek için iki ülkenin de paralarının olduğunu ve bu ülkelerin acil finansman ihtiyacı olmadığını söyledi.

Euro bölgesinde kamu borcu açıklandı

Euro Bölgesi'nde kamu borcu/GSYH oranı artmaya devam ederek 2014 ilk çeyrekte %93,9 olarak açıklanırken Avrupa Birliği’nin geneli için ise %88 seviyesinde gerçekleşti.

AB Rusya’ya ek yaptırımlarda anlaştı

Dün Brüksel’de toplanan AB Dışişleri Bakanlarının ABD’nin Rusya’ya yönelik ek yaptırım kararına destek vererek finans, savunma, çift kullanımlı ürünler, ileri teknoloji ve enerji alanlarında Rusya’ya yaptırımların genişletilmesi konusunda anlaştı, yaptırım paketi 24 Temmuz’da ele alınacak.