Yurt içi ve yurt dışı piyasalarda neler yaşandı, bugün neler bekleniyor?

ABD borsalarına sanayi üretim desteği

Arka arkaya rekorlar sonrası ırak tansiyonu ile düşüşe geçen ve geçen haftayı haftalık bazda kayıpla kapatan ABD borsaları dün açıklanan ve beklentilerin üzerinde gerçekleşen sanayi üretim verisinin desteğiyle hafif değer kazandı. S&P500 %0,08, DJ Industrials ise %0,03 primle günü tamamladı.

ABD’de sanayi üretimi beklentiyi aştı

ABD’de sanayi üretimi Mayıs’ta %0,6 artış ile %0,5’lik beklentilerin üzerinde büyüdü. Önceki ayda %0,4 daralan imalat sanayi tarafında da %0,6’lık artış görülmesinin katkısı söz konusu.. Verilerle uyumlu olarak kapasite kullanım oranında da 0,2 puanlık artış ile %79,1 seviyesi görüldü. (önceki : %78,6)

Euro Bölgesi’nde enflasyon hala düşük.

Deflasyonla mücadele sürecinde olan Euro bölgesi’nde dün Mayıs ayı TÜFE verisi açıklandı. Buna göre enflasyon %0,5 ile beklentilere paralel gelirken hala %2’lik resmi hedefin altında..

Gazprom gaz akışını kesti

1,95 milyar dolar borcunu ödemeyen Ukrayna'ya gaz akışı ödemenin yapılması için verilen sürenin dün dolması ile kesildi. Gazprom CEO'su Alexei Miller, Ukrayna'nın bundan sonra ön ödemeli gaz alabileceğini yani ödemesini yaptığı kadar gaz temin edileceğini belirtti.

Rusya Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Rusya Merkez Bankası 1 haftalık repo faiz oranlarını yüzde 7,50 olarak sabit tutarken ülke büyüme hızının bu yıl %0,4’e gerilemesi öngörüsünü paylaştı ve şayet gelecekte enflasyon hedefi aşar ise bu durumda faiz artırımına gidileceğini açıkladı.

ABD’nin büyüme tahminine IMF tırpanı

Uluslararası Para Fonu IMF, dünyanın en büyük ekonomisi için 2014 yılı büyüme tahminini %2,8’den %2 seviyesine düşürdü. Fon, ülkede tam istihdam seviyesine ise 2017 yılından önce ulaşılamayacağını düşünüyor. Bu tahminin ise 2015 yılı ortasından daha uzun süre faizlerin sıfır seviyesinde kalmasına uygun bir ortamda olunduğu anlamına geldiği görüşü de paylaşıldı.

Çin’e doğrudan yabancı yatırım azaldı

Mayıs ayında dünyanın en büyük ikinci ekonomisine olan doğrudan yabancı yatırım tutarı 8,6 milyar dolar oldu ki bu rakam yıllık bazda %6,7’lik bir düşüşe işaret ediyor.