Ünlü fon yöneticisi El Erian, ilgili para politikası kararlarının Çarşamba günü açıklanacağı Fed Nisan ayı toplantısını değerlendirdi.

Fed'in politika yapıcı organı Federal Açık Piyasa Komitesi'nin Çarşamba günkü toplantısıyla ilgili bilinmesi gerekenleri ünlü fon yöneticisi El Erian açıkladı.

Fed yetkilileri Haziran ayında gerçekleştirilecek bir sonraki toplantıda gidilebilecek olası bir faiz artırımı için sahneyi hazırlayabilir. Üç ana unsurdan motive olacaklardır: ücret artışlarını da beraberinde getiren istihdam piyasası şartlarındaki iyileşme; kurumsal ve mortgage finansmanı için krediye ulaşım kolaylığı dahil finansal koşullardaki dikkat çekici genişleme, ve daha genel olarak merkez bankasının, onca deneysel yılın ardından dikkatli bir şekilde para politikasında normalleştirmeye devam etme hevesi.

Bununla beraberinde Fed şu noktada hiçbir politika seçeneğini kapatmayacaktır. Yetkililer, Haziran ayında faiz artırımına gidip gitmemek de dahil kararlarının veriye bağlı olduğunun altını net bir şekilde çizeceklerdir. Sonuç olarak, Haziran faiz artırımının bir kesinlik değil, sadece “daha az olası”dan “daha fazla olası”ya evrildiğini ortaya koyacaklardır.

Fed tarafında böyle şartlı bir politika duruşu, yurtiçindeki şartlardan çok ekonomik yavaşlama ve hatta ekonomik olmayan belirsizlikler gibi yurtdışı şartlara bağlı. Daha çok yurtiçi odaklı ve piyasalara öncülük etmeye istekli“eski” Fed bu toplantıda faiz artırımına gitme kararı verebilirdi.

Fakat yüksek Uluslar arası belirsizlik ve bazı aşırı değerlemeler Fed'in piyasaları şaşırtmada isteksiz olduğu anlamına geliyor: Özellikle de Ocak ayı ve Şubat başındaki piyasa bozulmalarının hatırası hala yeniyken.