Erdal Sağlam: Piyasa oyuncuları arasında "faiz inecek" diyenler var ve büyük bölümü 0.25 puanlık bir indirim tahmin ediyor.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun kritik faiz toplantısı bugün. Erdal Sağlam, Hürriyet'teki köşesinde PPK'nın alacağı muhtemel kararların piyasayı nasıl etkileyeceği öngörülerini ve piyasa oyuncularının beklentilerini yazdı. İşte o yazı: 

Bugün Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısında yeni bir faiz kararı alınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Merkez Bankası arasında yoğun tartışmalara neden olduğu için, bugünkü kararın ayrı bir önemi oluştu. Dolayısıyla bugünkü kararın, hangi yönde çıkarsa çıksın, yeni tartışmalara neden olma ihtimali bir hayli yüksek.

Piyasa oyuncularından edindiğim izlenime göre Merkez Bankası'nın faiz indirme beklentisi, sakıncalarına rağmen, hala mevcut. Piyasa oyuncuları arasında "faiz inecek" diyenler var ve büyük bölümü 0.25 puanlık bir indirim tahmin ediyor. Bunun yanısıra 0.50 baz puanlık indirim bekleyenler de var.

Merkez Bankası'nın, enflasyonda beklentilerin gerçekleşmemesi, şubat ayı enflasyon verilerinin, akaryakıt fiyatlarındaki artış ve gıda fiyatları etkisiyle, yüksek çıkma ihtimali ve kurlardaki yüksek seviye nedeniyle faiz indirmeyeceğini tahmin edenlerin sayısı da bir hayli fazla.

Gördüğüm kadarıyla; piyasaların gözü, bu kez politika faizinden çok koridorun üst sınırına dikilmiş durumda. Bazı bankacı ve analistler, üst sınırda 0.25 baz puanlık da olsa bir indirim yapılabileceğini söylüyorlar. Ancak büyük çoğunluk "Merkez'in üst sınıra dokunması halinde, kurların buna büyük tepki vereceği" görüşünü belirtiyor.

Gerektiğinde başvurulacak bir oran olduğu için, şu anda piyasa faizinin yüksek seyrettiği de gözönüne alındığında, böyle bir dönemde üst sınırın indirilmesinin "Merkez Bankası'nın temkinli tutumunu elden bıraktığı" biçiminde algılanacağı belirtiliyor. Bunun aynı zamanda politikacının baskılarına boyun eğme olarak  yorumlanacağı da söyleniyor. Normal dönemde bu indirimin yapılabileceğini ama artık faiz kararının çok daha hassas hale geldiğini belirten bir bankacı, "Merkez Bankası'nın karar alırken teknik gerekçeleri bıraktığı biçiminde bir algı, abartılı olarak kurlara yansıyabilir" dedi. 
Piyasa oyuncuları Merkez Bankası'nın üst sınırı koruyup, politika faizinde 0.25 baz puanlık politika faiz indirimi yapması halinde piyasaların buna da tepki vereceği ama fazla olmayacağı görüşündeler. Tavan aynı kalıp politika faizi yüzde 0.50 indirilirse, kurlarda daha önemli artışlar olabileceğini söylüyorlar.

Ancak koridorun üst sınırında indirim yapılması halinde, politika faizi ne kadar inerse insin, piyasaların buna ciddi tepki vereceğinden kaygı duyuluyor.