Özellikle liman işçilerinin büyük tepkisini çeken, haftalar süren grev ve gösterilere neden olan anlaşma, 300 koltuklu Yunan meclisinden 223 oyla onay aldı.
 
Oylamada, hükümet ortakları SYRIZA ve Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisinin yanı sıra muhalefetten Yeni Demokrasi, PASOK, Nehir ve Merkez Birliği de anlaşma lehine oy kullandı. Komünist Partisi ve Altın Şafak ise anlaşmaya onay vermedi.
 
Anlaşmaya göre Cosco şirketi, ülkenin turizm ve taşımacılık açısından merkezi olan limanın yüzde 67'lik hissesi için 368,5 milyon avro ödeme yapacak.
 
ANLAŞMA İPTAL NOKTASINA GELDİ
 
Dün mecliste görüşülmeye başlanan anlaşma için ise Cosco şirketi, görüşülen maddelerle nisan ayında üzerinde uzlaşılan maddeler arasında farklılık olduğunu iddia ederek, yetkili makamlara itiraz ettiklerini bildirmişti.
 
Yunanistan Denizcilik Bakanı Theodoris Dritsas, bu durumu kabul ederek, hükümetin bazı değişiklikler yapma hakkının olduğunu ifade etmiş ve Cosco'nun itirazlarını değerlendireceklerini  belirtmişti.
 
Hükümet yetkilileri, bu durumun siyasi sömürü aracı olarak kullanıldığını savunarak, anlaşmanın ilk başta planlandığı şekilde mecliste oylamaya sunulacağını kaydetmişti.