Petrol "ayı piyasası"na girmesinin ardından 40 dolar civarında seyrediyor.

Petrol, ABD'de resmi petrol stok verisi öncesi, küresel arz fazlasının devam edeceği endişeleri ile ayı piyasasına girmesinin ardından, varil başına 40 dolar seviyesi yakınında seyretti.

Vadeli petrol kontratları, New York'ta, Nisan ayından bu yana ilk kez 40 doların altına inmesinin ardından yüzde 0.4 yükseldi. Kontrat Pazartesi günü  yüzde 3.7 düşerek 40.06 dolar ile 18 Nisan'dan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi. Nymex şu saatlerde yüzde 0.30 artışla varil başına 40.18 dolar seviyesinde...

Ekim vadeli Brent petrolü ise pazartesi günü 1.39 dolar düşerek 42.14 dolara indi. Brent petrol sabah saatlerinde 42.37 dolara kadar çıkmasının ardından şu saatlerde yüzde 0.32 artı ile 42.35 dolar seviyesinden işlem görüyor.

ABD'de ham petrol ve benzin stoklarının düşmesi bekleniyor, ancak buna rağmen bu stoklar mevsimsel olarak son 20 yılın zirvesinde kalmaya devam edecek. Nijerya, hükümetin, saldırılar sonrası petrol üretiminin son 20 yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından, ateşkesi sağlamak için eski militanlara ödemeleri yeniden başlattı.

Petrol, Haziran ayındaki zirvesinden itibaren yüzde 20'nin üzerinde değer kaybetti ve ayı piyasası olarak tanımlanan duruma girdi ve Şubat ayında gördüğü 12 yılın en düşük seviyesinden başlattığı toparlanmayı tamamladı. Arz fazlası petrol endüstrisinde beklentilerin bozulmasına yol açıyor. BP Plc, Royal Dutch Shell Plc ve Exxon Mobil Corp. gibi petrol devleri, arz fazlası ile düşen petrol fiyatlarında dolayı ikinci çeyrek karlarında ciddi düşüşler yaşadı.

Sydney'de Fat Peophets analisti David Lennox, "Arz fazlası piyasa üzrinde baskı oluşturmaya devam ediyor," dedi ve "Varil başına 40 doların, daha önce bu seviyelerden görülen sıçramalardan dolayı, fiyatların tutunacağı bir seviye olduğunu düşünüyorum" şeklinde görüş bildirdi.