Petrol, ABD'de artış göstermesi beklenen petrol stoklarının OPEC ve diğerlerinin arz kısıntısını dengelemesi ile birlikte yükselişte

Petrol , yatırımcıların dikkatlerini artış göstermesi beklenen ABD Petrol stok verisine ve OPEC ve diğer üreticilerin planlanan üretim kısıntısına uyduklarına ilişkin işaretlere çevirmesi ile birlikte tepki alımına yöneldi.

Petrol fiyatları yeni haftanın ilk gününe satıcılı bir görüntü ile başladı. Petrol fiyatları Pazartesi günü beş haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gösterdi.

Brent Petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında,Pazartesi günü 2.16 dolar ya da yüzde 3.8 düşüşle 54.94 dolardan kapandı. Yeni güne ise tepki alımıyla başlayan brent petrol yüzde 0.44 yükselişle varil başına 55.02 dolarda...

Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Pazarresi günü 2.03 dolar düşüşle 51.96 dolara indi ve son dört seansta ilk kez geriledi.Ham petrol şu dakikalarda varil başına yüzde 0.19 kazançla 52.05 dolardan işlem görüyor.

Piyasaların gündeminde Aralık ayında varılan anlaşmanın uygulanma safhası bulunuyor. İlk olarak Kuveyt ve Umman üretimlerini anlaşma çerçevesinde azaltacağını bildirirken, daha sonra Irak tarafından da benzer bir açıklama geldi. Üretim kesintisinde aslan payını üstlenen ülke ise Suudi Arabistan’dı. Ülkeden resmi bir açıklama gelmese de OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo, arzda kısıntıya giden OPEC üyeleri arasında Suudi Arabistan’ın da yer aldığını açıkladı. OPEC üyelerinin belirlenen kotalara uyması halinde Rusya’nın da önümüzdeki günlerde kademeli olarak petrol üretimini belirlenen seviyeye çekmesi bekleniyor.

ABD'de Çarşamba günü açıklanacak resmi Petrol stok verisinin, 2 milyon varil artış göstermesi bekleniyor. Petrol geçen yıl, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve topluluk dışı 11 ülkenin, küresel arz fazlasını azaltmak amacıyla 1 Ocak'tan itibaren üretimi kısma konusunda anlaşmaya varması ile birlikte, 2009'dan bu yana en büyük kazancını gerçekleştirdi. Fiyat artışı aynı zamanda, OPEC dışı üreticilerin yeniden piyasya dönmelerine neden oldu. ABD'de aktif Petrol sondaj kuyusu sayısı geçen hafta da artarak 10 hafta üst üste yükseliş gösterdi ve Ağustos 2011'den bu yana en uzun çıkış dönemini gerçekleştirdi.