Petrol üç ayın en düşük seviyesinden tepkime çabasında.

Petrol, piyasalardaki stok fazlalığına rağmen, ABD'li üreticilerin sondaj çalışmasını dördünü haftada da artırmasıyla, New York'ta üç ayın en düşük seviyesine geriledi. Petroldeki düşüş ile emtia hisse senetlerindeki düşüş de borsaların gerilemesine neden oldu.

Batı Teksas petrolü dün 42.97 seviyesine kadar düştükten sonra günü 43.13 dolar seviyesinden kapattı. Yeni günde ise yüzde 0.21 artışla 43.22 seviyesinden işlem görüyor. Brent petrol ise 44.53 seviyesini test ettikten sonra 44.69 dolardan kapandı. Şu saatlerde ise yüzde 0.40 alışla 44.84 seviyesinde...

Baker Hughes Inc.'nin Cuma günü açıkladığı rakamlara göre, ABD'de aktif sondaj kuleleri geçtiğimiz haftaki 14'lük artışla birlikte Haziran'ın başından beri 55 artarak 371'e yükseldi. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, para yöneticileri, 17 Temmuz ile biten haftada, Batı Teksas petrolünde (WTI) düşüş beklentisi ile açtıkları pozisyon (kısa pozisyon) sayısında son bir yılın en hızlı artışını gerçekleştirdi.

Petrol, Şubat ayında 12 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından, arz kesintileri ile birlikte, satış dalgasının en kötü döneminin geride kaldığı spekülasyonundaki güçlenmenin de etkisi ile, iki kat değer kazanmasının ardından, Haziran ayının başlarından bu yana varil başına 43 dolar ile 52 dolar arasına dalgalandı. Emti grubu ayrıca, güçlenen ABD doalrından da etkilendi. Dolardaki artış, ABD para birimi ile fiyatlanan emtiayı, elinde diğer apraları tutanlar için daha pahalı hale getiriyor.

St. Louis'de Confluence Investment Management baş piyasa stratejisti Bill O'Grady, "Temmuzun son haftasındayız ve büyük oranda bir benzin stoğuna bakıyoruz." dedi ve "Rafineri faaliyetlerinin yavaşlamasıyla stoklarda yükselme göreceğiz. Eski düşük seviyelere dönmeyi beklemiyoruz ancak aşağı yönde bir alan mevcut." diye görüş bildirdi.