Petrol, OPEC Genel Sekreteri'nin Irak sorununu çözmek için Bağdat'ı ziyaret etmeye hazırlanıyor.

Petrol, Irak'ın planlanan üretim kısıntılarından muaf tutulması gerektiğini kaydetmesinin ardından, OPEC Genel Sekreteri'nin bu sorunu gidermek için görüşmelerde bulunmak üzere Salı günü Bağdat'ı ziyaret etmeye hazırlanması ile birlikte varil başına 50 dolar civarında seyretti.

Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında Pazartesi günü 32 sent ya da yüzde 0.6 düşerek 51.461 dolardan kapandı. Bugün ise 51.57 seviyesine yükselse de ardından düşerek varil başına yüzde 0.26 kayıpla 51.30 dolara indi. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 89 sent primli işlem gördü.

Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Pazartesi günü 33 sent düşerej varil başına 50.52 dolardan kapandı. Yeni günde yüzde 0.10 düşüşle varil başına 50.46 dolardan işlem görüyor. FiyatlarToplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 46 altındaydı.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Pazartesi günü yüzde 0.7 düşmesinin ardından yüzde 0.2 geriledi. OPEC Genel Sekreteri Mohammed barkindo, konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, Iraı'ın IŞİD militanları ile çatışma içinde olmasından dolayı üretim kısıntısına ilişkin anlaşmadan muaf tutulması gerektiğini kaydetmesinin ardından, Iran Başbakanı ve Petrol bakanı ile görüşecek. Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, Çarşamba günü açıklanacak haftalık ABD resmi petrol stok verisinin yükseliş göstermesi bekleniyor.

Petrol, Petrol İhraç Eden ülkeler Topluluğu (OPEC) ülkelerinin Kasım ayında resmi olarak toplandıklarında petrol üretimini kısma konusundaki anlaşmayı uygulamaya koyup koyamayacaklarına ilişkin belirsizliğe bağlı oalrak varil başına 50 dolar civarında dalgalandı. OPEC tarafından oluşturacak bir komite bu ayın ilerleyen dönemlerinde toplanarak, bireysel üyelerin üreteceği petrol miktarlarına ilişkin anlaşmazlıkları gidermeye çalışacak.

Sydney'de Fat Prophets kaynaklar analisti David Lennox, "Petrol yatay bir seyirizliyor ve Kasım toplantısının sonuçlarını bekliyor," dedi ve "Eğer OPEC üretim kısıntılarını uygulayamazsa, petrol muhtemelen varil başına 45 Dolar civarına geri çekilecek" şeklinde görüş bildirdi.