Petrol, ABD'de aktif petrol sondaj kuyusu sayısının artması ile birlikte düşüşe geçti.

Petrol, geçtiğimiz hafta OPEC'in sekiz yıl sonra ilk kez üretimi düşürme konusunda anlaşmaya varmasının ardından yükselerek 16 ayın zirvesini  görmüştü. Ancak ABD'de üreticilerin aktif petrol sondaj kuyusu sayısını artırmaya devam etmeleri ile birlikte yeni haftaya düşüşle başladı.

Brent petrolü, Cuma günü 52 sent yükselerek, varil başına 54.46 dolar ile Temmuz 2015'ten bu yana en yüksek seviyesinden kapandı. Haftanın ilk işlem gününde Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 53.75 dolara kadar indikten sonra şu dakikalarda yüzde 0.85 kayıpla 53.95 dolardan işlem görüyor.

Batı Teksas petorlü (WTI), Nymex piyasasında,Cuma günü yüzde 1.2 yükselişle 51.68 dolara kadar çıkarak Temmuz 2015'ten bu yana en yüksek seviyesinden kapandı. Bu sabah ise varil başına 51.04 dolara kadara kadar gerileyen ham petrol yüzde 1 kayıpla 51.16 dolar seviyesinde...

OPEC üyesi olmayan petrol üreticilere Moskova yerine Viyana'da toplanacaklar. OPEC üyesi olmayan ülkelerin petrol ve enerji bakanları, global petrol arzının sınırlandırılması konusunda nihai anlaşma için 10 Aralık tarihinde Viyana'da bir araya gelmeyi kararlaştırdılar. Konuya yakın kaynaklar daha önce yaptıkları açıklamalarda toplantının aynı gün Moskova'da yapılacağını ifade etmişlerdi.

OPEC'in 1 Ocak 2017'den itibaren üretimini 1,2 milyon varil/gün kısma kararı alması sonrasında OPEC üyesi olmayan ihracatçıların da üretimlerini 600 bin varil/gün azaltmaları isteniyor. Umman, Viyana'da yapılacak toplantıya katılacağını duyurdu. Umman,Petrol ve Gaz Bakanı Muhammed bin Hamad al-Rumhy yaptığı açıklamada, OPEC üyesi olmayan ihracatçıların arzı yüzde 3-4 kısmalaranın tartışıldığını, bunun Umman'ın üretimi kısmak için hazır olduğu orandan daha az olduğunu ifade etti. Rumhy, 20178 yılında ortalama petrol fiyatının 50-360 dolar/varil aralığında olmasını beklediğini
de vurguladı. Umman'ın günlük petrol üretimi 1 milyon varil civarında.